Valë e largimeve nga puna në UBS

0
Shpërndaje lajmin

Një rrjedhje e lajmeve sugjeron se valët e shkurtimeve të vendeve të punës po vijnë në UBS.
Që kur banka u bashkua me ish-rivalin e saj Credit Suisse, ka pasur thashetheme të shumta për shkurtime.
Edhe pse disa tashmë kanë humbur punën e tyre – më e keqja do të vijë, transmeton albinfo.ch.
Një raport i djeshëm në SonntagsZeitung citon njohuritë e brendshme dhe thotë se duke filluar nga vera, do të ketë pesë raunde shkurtimesh të vendeve të punës. Pritet që 80% e atyre që kanë punuar për Credit Suisse do të humbasin pozicionet e tyre – rreth 3,000 njerëz, transmeton albinfo.ch.
UBS është ende duke racionalizuar rrjetin e saj të degëve, shumë ish-degë të Credit Suisse do të mbyllen.
Disa punëtorë po parashikojnë të ardhmen dhe po largohen me dëshirën e tyre. Por agjencitë e rekrutimit paralajmërojnë se kjo mund të mos jetë një ide e mirë – sektori financiar është i mbifurnizuar me punë për momentin, paralajmërojnë ata.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *