Vazhdojnë luftimet pranë spitalit në Gaza

0
Shpërndaje lajmin

Luftimet kanë vazhduar rreth spitalit Al-Shifa, për të cilin Izraeli pretendon se ndodhet në majë të një qendre komanduese të Hamasit.
Ditët e fundit, luftimet pranë spitalit Al-Shifa në veri të Gazës janë intensifikuar dhe furnizimet janë mbaruar. Autoritetet izraelite pretendojnë se Hamasi ka krijuar poste komanduese nën spital dhe objekte të tjera shëndetësore. Stafi i Hamasit dhe Al-Shifa mohojnë ekzistencën e tuneleve, shkruan DW.
Drejtori i spitalit Al-Shifa, Mohammed Abu Selmia, u citua nga Associated Press të ketë thënë se objekti humbi energjinë të shtunën.
Zëdhënësit e Ministrisë së Shëndetësisë në Rripin e Gazës të drejtuar nga Hamasi thanë se gjashtë pacientë vdiqën në spital pasi gjeneratori u mbyll.
Ushtria izraelite konfirmoi përleshjet jashtë spitalit, por zëdhënësi i ushtrisë, Daniel Hagari, mohoi se Al-Shifa ishte nën rrethim.
Ai tha se trupat do të ndihmojnë të dielën në lëvizjen e foshnjave të trajtuara atje dhe tha se “ne po flasim drejtpërdrejt dhe rregullisht” me stafin e spitalit, përcjell albinfo.ch.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *