Vazhdon rritja e rasteve me Covid në Zvicër

Shpërndaje lajmin

Gjatë shtatë ditëve deri më 4 korrik 2022, 46,025 raste të reja me Covid-19 u raportuan në Zvicër, sipas Zyrës Federale të Shëndetit Publik (FOPH), një shifër 39% më e lartë se 7 ditët e mëparshme.
Për më tepër, 455 persona u shtruan në spital, një numër 52% më i lartë se një javë më parë. Dhe 13 pacientë vdiqën. 45 shtretër të ICU ishin të zënë nga pacientët Covid-19, që përfaqësonin rreth 6% të totalit, përcjell albinfo.ch.
Varianti dominues i Covid-19 aktualisht është B.1.1.529 – Omicron, i cili përbën 100% të infeksioneve. Pavarësisht rritjes së rasteve, FOPH tha se situata epidemiologjike është nën kontroll, raportoi RTS.
Pjesët e Zvicrës me shkallën më të lartë të infeksionit tani mund të identifikohen duke testuar ujërat e zeza. Pjesë të Gjenevës, Schwytz, Grindelwald dhe Locarno kanë sasi veçanërisht të larta të virusit SARS-CoV-2 në ujërat e tyre të zeza. Përveç kësaj, ngarkesat virale të ujërave të zeza janë rritur ndjeshëm në të njëjtat vende gjatë 7 ditëve të fundit.
Qeveria planifikon t’i ofrojë kujtdo mbi 80 vjeç ose me imunitet të kompromentuar një vaksinë të katërt (përforcues të dytë). Megjithatë, FOPH dhe një komision qeveritar që shqyrton çështjen rekomandojnë që të pritet deri në vjeshtë përpara se të vaksinohet pjesa tjetër e popullsisë me një përforcues të dytë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.