January 14, 2022

Vdekja aksidentale e një anarkisti

Shpërndaje lajmin

Si duhet të sillet shteti me një ambientalist që kërkon të shfuqizojë shtetin? Një anarkist grek akuzohet në polici pas një proteste kundër ndotjes së mjedisit. Ata u përgjigjën me rrahje, mohim dhe heshtje.

Ilustrimi: Sanja Pantic/BIRN

Kur ishte 18 vjeç, Vasilios Mangos shkatërroi zyrat lokale të partisë neo-naziste greke, Agimi i Artë. Ai u dënua për vandalizëm nga një gjykatë në qytetin e tij të lindjes në Volos, por pasi dënimi u pezullua, ai shmangu burgun. Shtatë vjet më vonë, më 14 qershor 2020, Mangos do të kishte sërish telashe me ligjin. Kësaj radhe nuk pati asnjë gjykim. Dënimi u administrua menjëherë, në portat e gjykatës së Volos. Mangos u godit me shkelma, u rrah me shkopinj dhe u dërgua në rajon pasi u vërsul drejt një grupi oficerësh gjatë një proteste jashtë gjykatës. I liruar pa asnjë akuzë atë pasdite, ai u shtrua në spital, ku u diagnostikua me gjashtë fraktura në brinjë dhe mavijosje në mëlçi dhe fshikëzën e tëmthit. Katër ditë më vonë, ai u dërgua në shtëpi, i dendur me qetësues.

Pasi u kthye me familjen e tij, 26-vjeçari u kujdes për plagët e tij dhe kërkoi të padiste policinë. Qeveria kishte dalë në mbështetje të veprimeve të oficerëve, duke deklaruar se Mangos – i njohur nga autoritetet si një anarkist i përkushtuar – ishte sjellë në një mënyrë kërcënuese. Por kishte prova që sugjeronin se policia e kishte tejkaluar kufirin: sulmi jashtë gjykatës ishte filmuar me telefonat e protestuesve.

Mangos iu bashkua një grupi aktivistësh nga skena lokale anarkiste, të cilët po planifikonin një sfidë të veçantë kundër policisë lokale, lidhur me shtypjen e saj ndaj një demonstrate mjedisore të kohëve të fundit. Në Facebook, ai shpjegoi pse ishte përballur me oficerët. Ishte i zemëruar për mjedisin dhe për brutalitetin e policisë. Ai tha se oficerët e lanë të shkonte vetëm kur e kuptuan se ai do të kishte nevojë për kujdes mjekësor. “I dëgjova të thoshin se do të ishin të detyruar të më çonin në spital, nëse më mbanin më gjatë”, shkroi ai. “M’u deshën dy muaj që të merrja veten dhe kush e di sa vite do të kalojnë deri sa të kem drejtësi.”

Çfarëdo forme që të marrë përfundimisht drejtësia, ajo do të vijë shumë vonë për Mangos. Një muaj pas takimit të tij me policinë, ai u gjet i vdekur – rezultat i mbidozës së drogës. Familja Mangos beson se ai po përdorte drogë për t’u përballur me ndikimin e sulmit dhe kjo e bën policinë pjesërisht përgjegjëse për vdekjen e tij. “Pa qenë një figurë fjalësh, ne besojmë se Vasilios vdiq një muaj pas lëndimit të tij”, tha babai i Mangos, Yannis, për BIRN. Megjithatë, një raport nga prokurori i Volosit arriti në përfundimin se nuk kishte prova që lëndimet e Mangos kishin çuar në vdekjen e tij. Ai u vra nga heroina dhe qetësuesit me recetë që u gjetën në sistemin e tij.

Në vitin 2020, mbikëqyrësi i të drejtave të njeriut në Greqi, Avokati i Popullit, mori rreth 18,500 ankesa kundër policisë: numri më i lartë në historinë e saj, si dhe një rritje prej 75% në total nga viti i kaluar. Kjo është historia pas një prej atyre ankesave. Ajo ofron një pamje të shtimit të forcës së policisë, duke shënuar abuzime me pak frikë se ajo do të mbahet përgjegjëse.

Anarkistët janë lojtarë yje në atë që Greqia i referohet si “e majta e saj jashtëparlamentare”, një plejadë grupesh që veprojnë jashtë dhe në kundërshtim me sistemin politik. Shumë qytete greke kanë një skenë të gjallë anarkiste të përqendruar në një hapësirë ​​ose “horos” – një zonë ndërtesash të ngjeshura, shpesh të mbuluara me grafiti, që thuhet se ka njëfarë autonomie nga shteti. Lëvizja anarkiste është gjithashtu në vijën e parë të protestave, duke komanduar një prani në rrugë për të rivalizuar ndikimin e saj në bastionet historike si Italia dhe Spanja.

Në Greqi si kudo tjetër, anarkistët paraqesin një dilemë: si duhet të sillet shteti me ata që kërkojnë shfuqizimin e tij? Përgjigja zakonisht përfshin policinë. Vetë anarkistët gjithashtu besojnë shpesh në konfrontimin e drejtpërdrejtë me zbatimin e ligjit: monopoli i shtetit mbi dhunën, siç ushtrohet nga policia, duhet të sfidohet me dhunë. Kjo histori ofron një imazh të shkurtër të mënyrës sesi policia greke sillet me njerëzit që duan të heqin qafe punëdhënësit e saj.

Policia “nuk i konfronton anarkistët si një fenomen pa fytyrë – ata gjithashtu i trajtojnë ata me armiqësi shoqërore dhe personalisht,” tha George Sotiropoulos, një shkencëtar politik me bazë në Athinë dhe ekspert i lëvizjes. Ai e përshkroi marrëdhënien mes dy palëve si “karakteristikat e një hakmarrjeje” – si dhe duke luftuar me njëri-tjetrin në rrugë, ata shajnë njëri-tjetrin “si në stadium”.

“Kultura e gënjeshtrës”

Sulmi ndaj Vasilios Mangos. Pamje: Youtube.

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis u mor në pyetje për rastin Mangos në mars të këtij viti, pas trazirave të shkaktuara nga zemërimi për policinë. Ai tha se hetimi zyrtar ishte duke u përfunduar dhe se shumë shpejt do të merrej një vendim. Nëntë muaj më vonë, edhe një hetim i brendshëm nga policia – dhe një rishikim i atij hetimi nga Avokati i Popullit– kanë përfunduar, por nuk ka asnjë fjalë se kur do të publikohen gjetjet. Familja Mangos thotë se ata janë mbajtur në errësirë ​​për procesin.

Një zyrtar nga zyra e Avokatit të Popullit, duke folur për BIRN në kushte anonimiteti, tha se shqyrtimi i tij kishte zgjatur më shumë sesa ishte planifikuar, sepse hetimi i policisë ishte “sipërfaqësor” dhe “plot boshllëqe”. Një zëdhënëse e policisë greke në Athinë, togere Anna-Anniela Efthymiou, tha për BIRN se policia po punonte për të adresuar çështjet e ngritura në raportin e Avokatit të opullit, duke përfshirë një kërkesë për “shumë dëshmi shtesë”.

Ndërsa nuk ka asnjë vendim për sjelljen e policisë, kundër Vasilios Mangos janë përgatitur akuza. Sipas avokates së tij, Anny Papparousou, policia lokale nisi një përpjekje për ta ndjekur penalisht atë për drogë brenda disa orëve nga vdekja e tij, pavarësisht mungesës së ndonjë dispozite ligjore për të paditur një person të vdekur. “Kjo është sa një shkelje e ligjit, aq edhe logjike”, tha Papparousou për BIRN.

Autoritetet policore në Volos nuk iu përgjigjën kërkesave të BIRN për koment. Megjithatë, një oficer policie nga qyteti që ishte i njohur me rastin, duke folur në kushte anonimiteti, tha për BIRN se Mangos ishte përballur me kolegët e tij jashtë gjykatës “me një qëndrim boksieri, duke zgjatur krahët”.

Ndërsa oficeri pranoi se kolegët e tij kishin reaguar tepër kundër Mangos dhe se duhej të “dënoheshin siç duhet”, ai gjithashtu i mbrojti ata. “Është turp… ata janë djem punëtorë, të nderuar, familjarë seriozë, lloji që dikush do të donte si dhëndër”. Oficeri theksoi se lëndimet e Mangos për më tepër nuk kishin luajtur asnjë rol në vdekjen e tij. “Unë e respektoj dhimbjen e babait të tij, por nuk mund të kuptoj se si policia mund të fajësohet për vdekjen e tij”, tha ai.

Pas trazirave civile në mars, kryeministri Kyriakos Mitsotakis bëri një pranim të rrallë për publikun. “Një kod nderi” brenda policisë kishte bërë që ekseset e saj të mbuloheshin, tha ai. “Policia jonë është ende shumë larg nga të qenit e përshtatshme për një demokraci moderne.” Komentet e tij u bënë jehonë gjetjeve të një shqyrtimi gjyqësor të vonuar mbi dhunën policore, i urdhëruar nga qeveria dhe i botuar me redaktime të gjera vitin e kaluar. Ai arriti në përfundimin se oficerët vepronin në një mjedis pandëshkueshmërie të jashtëzakonshme, duke mbështetur kritikat nga organet ndërkombëtare të të drejtave të njeriut.

“Lidershipi i policisë është de facto bashkëpunëtor në veprimet e paligjshme të oficerëve individualë”, tha Anastasia Tsoukala, profesoreshë e asociuar e kriminologjisë në Universitetin e Paris-Sud. “Ka një kulturë gënjeshtre në polici dhe një frikë nga marrja e përgjegjësisë që lëviz në të gjithë hierarkinë.” Si rezultat, tha ajo, shumica e abuzimeve të policisë u mbuluan – “përveç nëse ato ishin shumë të rënda, ose shumë mirë të dokumentuara”.

“Bërthama radikale”

Qeveria ka ringritur një njësi motoçikletash që ishte shpërbërë për shkak të shkeljeve të të drejtave të njeriut. Foto: Iason Athanasiadis.

Me urdhër të një qeverie të re, policia ka nisur luftën kundër kundërshtarëve të saj ideologjikë, anarkistëve. Forca e policisë greke kishte një marrëdhënie jo të lehtë me qeverinë e majtë Syriza, e cila u përpoq ta mbante atë me një zinxhir më të shkurtër. Partia konservatore Demokracia e Re, e zgjedhur në vitin 2019, mundi Syrizën duke u zotuar, ndër të tjera, të rivendosë ligjin dhe rendin. Pasi erdhi në qeveri, ajo filloi të zgjeronte radhët e oficerëve të policisë dhe të zgjeronte kompetencat e tyre. Më e diskutueshme, ajo ringjalli një njësi motoçikletash që ishte shpërbërë nën qeverinë e Syriza për shkelje të të drejtave të njeriut. Shumë nga rekrutët e njësisë u thirrën nga radhët e forcave speciale ushtarake, duke anashkaluar rrugën e zakonshme përmes akademisë.

Deri më tani, energjitë e kësaj force të zgjeruar janë përqendruar në policimin e hapësirave publike, kontrollin e protestave dhe rimarrjen e zonave urbane që tradicionalisht kanë gëzuar njëfarë autonomie nga shteti. Në qarkun qendror të Athinës, Exarcheia, një bastion i anarkistëve dhe të majtës radikale, qendrat e ngritura prej kohësh janë bastisur dhe mbyllur. Policia ka fituar gjithashtu të drejtën për të hyrë në kampuset universitare, duke i dhënë fund një ndalimi në fuqi që nga rënia e juntës ushtarake në 1975, kur studentët u shpallën heronj të rezistencës dhe kampuset e tyre u mbajtën si strehë për mospajtimin.

Ndërsa forca policore ka hyrë në jetën publike, ajo është përballur me një shqyrtim tepër rigoroz. Ekseset e saj nuk janë dokumentuar kurrë më mirë, me pamjet e sulmeve të shpërndara gjerësisht në rrjetet sociale. Në një sekuencë tipike ngjarjesh, videot e brutalitetit të policisë do të nxisin protesta në rrugë që hapin terrenin për përshkallëzim të mëtejshëm. Cikli është ndërprerë përkohësisht me një gjuhë qetësuese për reformim të forcës dhe premtime që janë shumë pak.

Dy herë këtë vit, protestat kundër brutalitetit të policisë në Athinë janë shndërruar në trazira. Në tetor, ishte vrasja e një romi, të vrarë në një makinë të vjedhur. Në mars, ishin mbi pamjet e policisë duke rrahur një burrë për një shkelje të supozuar të izolimit në lagjen e klasës së mesme Nea Smyrni. Disa protestues u plagosën në trazirat e mëvonshme, si dhe një oficer, i cili u tërhoq nga motori i tij dhe u rrah nga një turmë huliganësh futbolli.

Historikisht, shteti i ka vënë në shënjestër anarkistët me një kombinim dhune të shtuar policore dhe mbikëqyrjeje, që shpesh operon në pragun e paligjshmërisë. Ndërkohë, dhuna nga anarkistët është shfaqur tradicionalisht në një spektër, nga trazirat, te grabitja e bankave, te bombat dhe atentatet nga grupet guerile urbane që janë cilësuar si terroriste nga shteti grek.

Megjithatë, nën goditjen e fundit, lëvizja po rishikonte përdorimin e taktikave të dhunshme, tha shkencëtari politik George Sotiropoulos. “Në një nivel teorik, anarkistët nuk e kanë braktisur këtë ide të dhunës politike, por tani ka një qëndrim më të nuancuar ndaj saj”, tha ai, “pikërisht për shkak të nivelit të represionit policor”.

Ndikimi i lëvizjes u rrit ndërsa kriza globale financiare goditi Greqinë, 13 vjet më parë. Vrasja e një adoleshenti të paarmatosur, i goditur nga një plumb policie në Exarcheia në dhjetor 2008, shkaktoi trazira mbarëkombëtare. Trazirat që pasuan vdekjen e Aleksandros Grigoropoulos do të frenonin zemërimin për përkeqësimin e kushteve ekonomike.

Sot, anarkistët gjithashtu prekin ankesat për reagimin e shtetit ndaj çështjeve të tilla si ndotja dhe zjarret, duke formuar pararojën e një lëvizjeje mjedisore të sapolindur. E majta greke dhe anarkistët “ndërthuren me lëvizjen mjedisore në nivelin e betejave lokale”, tha Sotiropoulos. Megjithatë, anarkistët “nuk kishin qenë veçanërisht aktivë për çështjen e ndryshimeve klimatike”, shtoi ai, për shkak të mungesës në Greqi të ndonjë “lëvizjeje më të gjerë mjedisore që merret me çështje më të mëdha”.

Ky mund të mos jetë rasti për një kohë të gjatë. Shkaqet mjedisore pritet të fitojnë tërheqje në Greqi pasi zjarret katastrofike dhe moti ekstrem parashikojnë kërdinë që do të shkaktohet nga një planet që po ngrohet. Sotiropoulos tha se shteti ishte i alarmuar nga perspektiva që anarkistët mund të formojnë “bërthamën radikale” të një lëvizjeje mjedisore në zgjerim – “një luftë e radikalizuar” do të jetë më e vështirë për t’u menaxhuar.

Shpirt autoritar

Yannis Mangos dhe djali i tij Vasilios. Foto: Familja Mangos.

Nga kodra ku është varrosur djali i tij, Yannis Mangos mund të shohë çatitë e Volosit, qyteti port që ka qenë shtëpia e tij për 30 vitet e fundit. Ai u rrit në një fshat në provincën përreth të Thesalisë, duke u zhvendosur në qytet pas martesës së tij me Dati Mourtzopoulou, vajza e një avokati dhe poeti të shquar. Çifti punoi si mësues shkolle dhe rriti tre fëmijë, nga të cilët Vasilios ishte i dyti.

Politika e majtë rridhte në familje. Kur ishte i ri, Yannis kishte qenë anëtar i partisë komuniste greke. Babai i tij kishte qenë një gueril komunist gjatë luftës civile greke. Yannis do të synonte të transmetonte traditën e familjes, duke e çuar të riun Vasilios shëtitje në malet prapa Volosit, skenën e disa prej betejave legjendare të luftës civile. Ata do të flisnin për historinë e rajonit dhe për heroin e rezistencës komuniste, Aris Velouchiotis, i cili ishte grumbulluar në këto male për të luftuar pushtimin nazist të Greqisë. Vasilios do të bëhej një i ri “thellësisht i politizuar”, tha Yannis, i shqetësuar me çështjet e padrejtësisë, duke pyetur vazhdimisht “pse ekziston dhe çfarë mund të bëhet për të”.

Djali u rrit në një qytet në rënie. Volosi dikur kishte qenë një qendër tregtare e ngarkuar, që lidhte Evropën Danubiane me Detin e Zi dhe Levantin. Në shekullin e 20-të, ai u bë vendi i portit të tretë më të madh të mallrave të Greqisë, fabrikat e tij që prodhonin çelik dhe çimento. Megjithatë, me globalizimin, Volosi ndoqi rrugën e qendrave prodhuese provinciale kudo. Fabrikat janë ende atje, duke nxjerrë tym, por ato bëjnë më pak dhe punësojnë më pak njerëz. Pjesa më e madhe e borgjezisë së vjetër është zhvendosur në kryeqytet dhe shumë nga të rinjtë që grumbullohen në shëtitore në mbrëmje do të përfundojnë duke i përdorur pasaportat e tyre të BE-së për të ndjekur një të ardhme jashtë vendit.

Vasilios Mangos do të qëndronte aty. Ai kishte një personalitet optimist dhe një qëndrim impulsiv dhe bënte miq lehtësisht, duke u futur mes tyre me pseudonimin e tij, Billy. Ai mbështeti Volos Victory FC, ekipin lokal të futbollit të krijuar nga refugjatët që shtuan popullsinë e qytetit pas luftës greko-turke të vitit 1922. Që në adoleshencë, ai ndante oreksin e babait të tij për literaturë politike, duke lexuar vepra kanonike nga Kamy, Dostojevski dhe ambientalisti dhe disidenti i majtë grek, Chronis Missios.

Megjithatë, politika e tij do të ndryshonte nga majtizmi i babait të tij. Ndërsa Vasilios ndante skepticizmin e Yannis për partitë kryesore politike greke, duke i konsideruar ato si të interesave të SHBA-së ose Gjermanisë, ai gjithashtu do të refuzonte dogmatizmin e komunistëve. Në vend të kësaj, tha Yannis, djali i tij “përfundoi duke u zhvendosur në një hapësirë ​​politike pak më tej”. Vasilios do të ngrihej në skenën anarkiste të Volosit, duke qëndruar në grupin më të madh të tij, “Matsangou Occupation”, ku ai ndihmoi në organizimin e mbledhjes së fondeve dhe ngjarjeve kulturore.

Origjina e lëvizjes anarkiste moderne greke mund të gjurmohet në pasojat e Luftës së Dytë Botërore. Kryengritja komuniste që kishte luftuar nazistët në malet pas Volosit u mund përfundimisht në luftën civile greke të viteve 1946-1949. Në ndarjen e Evropës së pasluftës, Greqia u tërhoq në orbitën e SHBA-së, duke u bërë anëtare e NATO-s dhe, të paktën nominalisht, një demokraci. Lëvizja anarkiste u zgjerua gjatë kësaj periudhe, duke lulëzuar përkrah komunistëve që dominonin nëntokën. “Anarkizmi modern në Greqi shfaqet si një tendencë brenda radikalizmit më të gjerë të majtë”, tha shkencëtari politik George Sotiropoulos. “Ai u zhvillua në kontekstin e një lëvizjeje që kërkon demokratizim.”

Pasi një grusht shteti ushtarak instaloi një juntë autoritare të ekstremit të djathtë në vitin 1967, elementë të së majtës dhe anarkistë miratuan idenë e dhunës politike. Besimi i tyre në luftën e dhunshme do t’i mbijetonte kolapsit të juntës dhe rinovimit të sistemit demokratik në mesin e viteve 1970. Anarkizmi grek ruajti një hapësirë ​​për dhunën politike sepse kishte arritur ta shikonte “shtetin demokratik të ligjit si një fasadë”, tha Sotiropoulos. Sipas pikëpamjes anarkiste, shteti ishte ende i kontrolluar nga interesa thellësisht konservatore, reaksionare me tendenca fashiste, dhe kështu monopoli i tij i dhunës duhej të sfidohej vazhdimisht.

Nëse anarkistët e konsiderojnë veten si pishtarë të rezistencës ndaj juntës, forca e policisë ruan një pjesë të frymës autoritare të asaj epoke. Ajo ka shmangur vazhdimisht përpjekjet për ta bërë atë më të përgjegjshme, ndërkohë që ka rekrutuar në mënyrë disproporcionale nga radhët e simpatizantëve të ekstremit të djathtë dhe neo-nazist. “Kishte një përpjekje për të demokratizuar organet e sigurisë pas juntës”, tha Anastasia Tsoukala nga Universiteti i Paris-Sud. “Por, ndërsa kjo ndodhi në mënyrë të kënaqshme me forcat e armatosura dhe ne nuk jemi më në rrezik nga një grusht shteti, ajo dështoi në mënyrë të dëshpëruar me policinë.”

“Kërkoi gjakun e policisë”

Greqia ka parë valë trazirash gjatë dy viteve të fundit, që përkon me një rritje të ankesave kundër policisë. Foto: Iason Athanasiadis

Pas përfundimit të shkollës, Vasilios Mangos u regjistrua në një kolegj teknik në Athinë dhe u zhyt në kundërkulturën anarkiste të kryeqytetit, të përqendruar në rrjetin e qendrave të lagjes Exarcheia. Herë pas here, ai performonte si rreper dhe frekuentonte festivale muzikore, duke marrë trena lart e poshtë në vend, duke shoqëruar miqtë e tij në aventura epike. Së bashku me drogat e pashmangshme të festave, Vasilios do të zhvillonte një shije për heroinën. Gjithmonë një përdorues funksional, ai bëri disa përpjekje për t’u pastruar, duke u regjistruar në programet e rehabilitimit në Volos dhe qytetin e afërt të Larisës. Nga fundi i dekadës së fundit, ai kishte arritur ta largonte këtë zakon. Ai ishte kthyer në Volos, kishte gjetur punë si shofer transporti dhe ishte në një marrëdhënie të qëndrueshme me një vajzë të re nga qyteti.

Mangos kishte krijuar kredencialet e tij antifashiste si adoleshent, me sulmin ndaj zyrave të Agimit të Artë. Ndërsa rritej, ai do të bënte gjithashtu fushatë për kauzat mjedisore të miratuara nga lëvizja anarkiste. Anarkistët e Volosit u mobilizuan kudo. Ata protestuan kundër fabrikave ndotëse të qytetit, planeve zyrtare për të devijuar një burim malor dhe skemave për të ndërtuar ferma me erë në rajon – të zbatuara, sipas banorëve, pa marrë parasysh shqetësimet e tyre.

Më 13 qershor 2020, Vasilios iu bashkua rreth 5,000 njerëzve në një protestë kundër një objekti të ri të planifikuar për konvertimin e mbetjeve tregtare në lëndë djegëse për djegie në fabrikën e çimentos që ndodhej në periferi të qytetit në veri. Karburanti i ngurtë  prodhohet nga letra e përpunuar, tekstili dhe mbetjet plastike dhe po përdoret gjithnjë e më shumë në prodhimin e ççimentos dhe furnizimin me energji elektrike në mbarë botën.

Ai promovohet si një alternativë më e qëndrueshme ndaj lëndëve djegëse fosile. Megjithatë, në Volos, shumë druhen se impianti i planifikuar SRF-së do të shkelë rregullat mjedisore dhe do ta përkeqësojë ndotjen e ajrit. Fabrika e çimentos Heracles e qytetit, në pronësi të konglomeratit zviceran LafargeHolcim, është ndër objektet më të mëdha të tilla në Evropë. Një raport i vitit 2011 nga Agjencia Evropiane e Mjedisit, EEA, e renditi atë si vendin e dhjetë më të keq industrial në Greqi për sa i përket ndikimit të tij në ndotjen e ajrit dhe shëndetin publik.

Vasilios mori pjesë në demonstratën e 13 qershorit me një grup mbështetësish të Volos Victory FC, të cilët ishin ngarkuar si kujdestarë. Demonstruesit – një përzierje aktivistësh, studentësh dhe familjesh me fëmijë – shkuan drejt portave të fabrikës së çimentos, duke mbajtur arkivole simbolike dhe pankarta me slogane të një lloji që janë bërë të zakonshme në protestat mjedisore në mbarë botën. “Nëse klima do të kishte qenë një bankë, qeveria do ta kishte shpëtuar atë”, shkruhej në njërën prej tyre.

Aktivistët dhe policia japin shpjegime kontradiktore për kaosin që shpërtheu gjatë mbylljes së protestës, rreth orës 21:00 të asaj mbrëmjeje. Sipas një deklarate nga sindikata e policisë lokale, një grup demonstruesish të veshur me kapuç kishin “kërkuar gjakun e policisë”, duke lënë të paktën dy oficerë me lëndime në kokë. Megjithatë, aktivistët thanë se u qëlluan me gaz lotsjellës dhe granata trullosëse teksa iu afruan fabrikës së çimentos me një pankartë të madhe.

Disa aktivistëve thanë se banderola ishte menduar të vendosej në portat e fabrikës; të tjerë lanë të kuptohet se do të ishte vendosur brenda ambienteve të fabrikës. Sido që të jetë, policia përfundoi duke ndjekur grupet e protestuesve në dy kilometra autostradë, deri te portat e spitalit të qytetit. Dëshmitarët raportuan se kishin parë demonstrues të shtrirë në asfalt nga gazi lotsjellës ose duke u futur në det për t’i shpëtuar efekteve të tij.

Jo të gjithë i mbështetën aktivistët mjedisorë. Një deputet konservator nga Volosi i përshkroi ata si “huliganë me kapuç që veprojnë në kufijtë e paligjshmërisë”. Deputeti, i cili foli për BIRN në kushte anonimiteti, tha se protestuesit gabuan kur shënjestruan fabrikën e çimentos. “Nëse Lafarge largohet nga vendndodhja e saj aktuale”, tha ai, “ajo do të largohet një herë e mirë për në Bullgari, duke marrë me vete edhe punën e saj.”

“Forcë e nevojshme”

Vasilios Mangos kaloi katër ditë në spital duke marrë trajtim për plagët e tij. Foto: Familja Mangos

Të nesërmen, trazirat në demonstratë ishin biseda e qytetit. Në drekë, një protestë e vogël ishte formuar jashtë gjykatës ku po ngriheshin akuzat kundër demonstruesve të arrestuar një natë më parë. Protestuesit qëndruan në anën e tyre të rrugës, duke u përballur me furgonët e policisë të vendosur jashtë gjykatës.

Gjendja ishte armiqësore. Oficerët e policisë së trazirave thuhet se përdorën sistemin e tyre të adresave publike për të dërguar poezi dhe për të bërë komente për gratë në turmë. Ndërkohë, protestuesit brohoritën slogane kundër policisë, duke rimuar termin grek për sigurinë e shtetit, “asfalitë”, me fjalën për banditë, “alitë”.

Vasilios Mangos nuk po merrte pjesë në protestë, por ai jetonte aty pranë dhe po kalonte me motoçikletën e tij teksa të arrestuarit po nxirreshin nga gjykata. Duke njohur njërin prej tyre, ai parkoi motorin e tij dhe, në dukje i nxituar, vrapoi drejt policisë duke bërtitur: “Çfarë po i bëni?” Një video e filmuar në telefonin e një protestuesi dhe e ngarkuar në YouTube tregon reagimin e policisë.

Një oficer i veshur me rroba të errëta është filmuar me krahët e shtrirë. Vasilios nuk duket në video, por hija e tij mund të shihet për momentin në asfalt. Një tjetër polic i veshur me të zeza nxiton drejt tij, i ndjekur nga një grup oficerësh. Kamera tregon dy oficerë duke rrahur Vasiliosin ndërsa ai shtrihet në tokë. Një nga oficerët përdor një shkop, ndërsa një tjetër filmohet duke shkelmuar Vasiliosin, i cili ngre duart për të mbrojtur kokën. Një oficer i tretë bashkohet me ta, ndërsa kolegët e tij dalin jashtë, duke formuar një kordon të shpejtë midis protestuesve dhe rrahjeve.

Ka klithma të tronditura nga turma. “Lëreni atë!” dikush bërtet; “Çfarë bëni, krimba?” bërtet një tjetër. Oficerët gjuajnë granata trullosëse dhe kamera kap protestuesit duke u larguar me shpejtësi, të ndjekur nga policia e trazirave. “Ishte gjëja më ekstreme që kam parë ndonjëherë”, tha S., një mik fëmijërie i Vasilios dhe një anëtar i skenës anarkiste të qytetit, i cili foli për BIRN në kushte anonimiteti. “Policia e rebelimit na ndoqi për dy blloqe, pranë një taverne, klientët e së cilës ishin ulur atje duke na parë, të tronditur.”

Një video e dytë, e disponueshme në YouTube, tregon sulmin e gjykatës nga një kënd tjetër dhe nga ajo mund të nxirret përfundimi: Vasilios është ulur në gjunjë në rrugë dhe tre oficerë që qëndrojnë sipër tij, ndërsa protestuesit shpërndahen nën zhurmën e granatës trullosëse. Më vonë ai do t’i tregonte mikut të tij, S., se aty i kishte brinjët e thyera. Me pranga në duar dhe i dërrmuar nga dhimbjet, Vasilios i tha policisë se nuk merrte dot frymë.

Ai u largua që aty me një automjet të zi. Rreth dy orë më vonë, ai do të dallohej pranë komisariatit lokal nga të njohurit që po sillnin ushqim për miqtë e tyre të ndaluar. I plagosur dukshëm, Vasilios u ndihmua gjatë rrugës për në shtëpi, nga ku shkoi në spital. Ai do t’i thoshte babait dhe miqve të tij se policët e kishin rrahur edhe më tej para se ta linin të shkonte. Ai u mbajt për një kohë të shkurtër në një qeli, tha ai, i etiketuar si “pederast” dhe i tallur kur ishte përpjekur të pinte ujë nga një çezmë që s’punonte.

Pas një ore qëndrimi në paraburgim, ai u lirua pa asnjë akuzë. Në regjistrin e incidenteve të stacionit të policisë thuhej se Vasilios Mangos ishte arrestuar nën dyshimin për kryerjen e një krimi. Si arsye për ndalimin, në regjistër përmendej gjithashtu “aktivitetet e tij në grupe të ndryshme” dhe “sjellja e tij në përgjithësi kriminale” – referenca të dukshme për lidhjet e tij me grupet anarkiste lokale dhe për dënimin e tij për sulmin ndaj zyrave të Agimit të Artë. Regjistri thoshte se ai ishte ndaluar që të mos përdorte më shumë forcë sesa ishte “absolutisht e nevojshme”.

Në spital, Vasilios do të merrte qetësues të fortë kundër dhimbjeve për lëndimet në brinjë dhe në organet e brendshme. “U bënë vite që kur e kisha parë të dukej aq i rraskapitur”, tha Yannis Mangos. “Dukej sikur ata po përpiqeshin ta nënshtronin atë.” Ndërsa merrte veten në shtëpi, Vasilios u regjistrua për përfitimet e aftësisë së kufizuar dhe dilte nga pak jashtë. Shëtitjet me makinë sollën një ndryshim të mirëpritur, por ai duhej ta merrte me qetësi – lëkundjet e automjetit ishin të padurueshme nëse ai ecte më shpejt sesa 20 km/h. Shoku i fëmijërisë së Vasilios, S., i cili e shihte pothuajse çdo ditë gjatë kësaj periudhe, kujton që ai i kërkoi të mos bënte asnjë shaka se e qeshura ishte shumë e dhimbshme.

Vasilios do të fliste për sulmin me tone të pakuptimta, por ata që e njihnin mund të thoshin se përvoja e kishte ndikuar psikologjikisht. “Ai ishte i stresuar, kishte probleme me gjumin, dukej i dobësuar”, tha për BIRN shoku i tij, S.. “Ai nuk ishte më vetvetja në shoqëri.” Miqtë thanë se Vasilios u ankua gjithashtu se po ngacmohej nga njerëz që i kishin shitur drogë kur ai kishte varësi nga ajo. Ai krijoi një profil të ri në Facebook për të shmangur vëmendjen e tyre.

Disa javë pas sulmit, Vasilios iu drejtua mjekëve të tij për ndihmë. I diagnostikuar se vuante nga depresioni dhe stresi post-traumatik, ai mori një recetë për benzodiazepinat, një lloj ilaçi që përdoret në trajtimin e ankthit dhe pagjumësisë. Megjithëse rekomandohen gjerësisht dhe konsiderohen të sigurta për përdorim afatshkurtër, benzodiazepinat mund të shkaktojnë një mbidozë kur merren në kombinim me substanca të tjera që shtypin sistemin nervor, si alkooli ose opioidet. Mbrëmjen e së hënës, më 13 korrik 2020, një muaj pasi u sulmua nga policia, Vasilios u gjet i vdekur në dhomën e tij të gjumit nga nëna e tij. Autopsia do të konfirmonte se ai kishte marrë mbidozë, një kombinim të drogave të ligjshme dhe të paligjshme, përkatësisht heroinës.

Yannis Mangos nuk ishte në shtëpi kur djali i tij vdiq, duke u kujdesur për nënën e tij të sëmurë. Ai tha për BIRN se Vasilios kishte qenë i qetë dhe bashkëbisedues kur ata folën në telefon të dielën. Megjithatë, kur ata folën përsëri të hënën në mëngjes, ai ishte në “një gjendje të tmerrshme: i irrituar, i mërzitur, i stresuar”, tha Yannis.

Babai i kishte propozuar të dilnin për një shëtitje në male kur Vasilios të shërohej, duke bërë diçka që të dy e donin – dhe kjo ishte hera e fundit që folën. Mbidoza duket se ishte rezultat i një llogaritjeje të gabuar tragjike, pasi Vasilios përziente barnat me recetë me një opioid për të cilin trupi i tij kishte humbur tolerancën. “Nëse ai do të kishte qenë i pastër për një kohë të gjatë, ai duhet të ishte treguar  jashtëzakonisht i kujdesshëm me dozën dhe kombinimin”, tha Yannis.

Nuk ka asnjë provë që sugjeron se Vasilios kishte ndërmend të vriste veten. Megjithëse gjendja e tij emocionale do të luhatej pas sulmit, ndjekja e dëmshpërblimit duket se i kishte dhënë atij një ndjenjë qëllimi. Në javën para vdekjes së tij, ai u takua me Anny Paparussou, një avokate me bazë në Exarcheia, me reputacion për mbrojtjen e viktimave të dhunës policore. Takimi u organizua nga Yiannis Hadziyannis, një aktivist i majtë nga Volosi, i cili po ndihmonte në organizimin e një mbrojtjeje ligjore për aktivistët e akuzuar për demonstratën e 13 qershorit. Ai tha për BIRN se i bëri përshtypje forca e bindjeve politike të Vasilios. “Vasilios ishte kristal i qartë dhe nuk kishte iluzione se në cilën anë të barrikadave ishte”, tha ai.

“Prani e gjallë”

Guri i varrit të Vasilios Mangos me një varg nga poeti i tij i preferuar. Foto: Iason Athanasiadis

Ndërsa lajmi për vdekjen e Vasilios u përhap nëpër qarqet anarkiste dhe majtiste, pati zemërim. Videoja e regjistruar me celular nga jashtë gjykatës u pa në një dritë të re: policia u implikua jo vetëm në një sulm, por gjithashtu, potencialisht, në një vdekje. “Njerëzit më thoshin se aktivistët po përgatiteshin të mblidheshin në të gjithë Greqinë, se po bëheshin përgatitje për të dalë në rrugë”, kujton Yannis Mangos. Ai bëri ​​një deklaratë të shpejtë që shpresonte se do të qetësonte tensionet. Ai deklaroi se familja nuk e mbante shtetin përgjegjës për vdekjen e djalit të tyre. “Unë kisha një dhimbje të tmerrshme”, tha Yannis, “dhe Vasilios nuk ishte varrosur ende.”

Megjithatë, në ditët e sotme, familja Mangos thotë hapur se veprimet e shtetit kontribuuan në vdekjen e djalit të tyre. Ata besojnë se ai iu kthye heroinës për të përballuar ndikimin e sulmit. “Vasilios nuk vdiq drejtpërdrejt nga rrahja, por incidenti e dëmtoi atë psikologjikisht dhe e çoi në një rrugë vetëshkatërruese”, tha Yannis për BIRN. “Po të mos ishte rrahur dhe torturuar, ai do të ishte ende gjallë sot. Ata nuk e qëlluan në zemër, por me siguri ia shkatërruan shpirtin.”

Qëndrimi zyrtar i shtetit për Vasilios Mangos do të ndryshonte me vdekjen e tij. Dy javë pas sulmit, ndërsa ai ishte ende gjallë, shteti kishte mbrojtur oficerët e Volosit. Zëvendësministri për mbrojtjen e qytetarëve, Eleftherios Ikonomou, tha se ata kishin vepruar siç duhet kundër sjelljeve “të dhunshme dhe kërcënuese”. Megjithatë, dy ditë pas vdekjes, shefi i Ikonomou, Ministri për Mbrojtjen e Qytetarëve Michalis Chrisohoidis, tha se oficerët ishin nën hetim.

Siç rezulton, reputacioni i Vasilios ishte gjithashtu nën vëzhgim. Më 15 shtator 2020, avokatja e tij, Anny Papparousou, zbuloi se policia po mbante telefonin e Vasilios me arsyetimin se ai përballej me një akuzë pas vdekjes, për posedim droge. “Është një paradoks i shëmtuar”, tha ajo për BIRN. “Ata kanë përdorur pretekstin e kësaj akuze inekzistente për të konfiskuar telefonin.”

BIRN pyeti policinë e Volosit se pse po e mbanin telefonin e Vasilios. Në një telefonatë të shkurtër, shefi i policisë Miltos Alexakis tha se forcat nuk ishin në gjendje të diskutonin detajet e rastit. BIRN bëri disa përpjekje për të kontaktuar degët e tjera të forcës, si dhe oficerë individualë, por asnjëri nuk ishte i gatshëm të citohej.

Një ish-oficer policie nga Volosi, i cili tani punon në industrinë e sigurisë private, tha se nuk ishte “e habitshme” që oficerët në shërbim nuk ishin të gatshëm të flisnin. Ish-oficeri tha se përdorimi i tepruar i forcës ishte “një çështje e përsëritur” dhe “policia do të refuzojë absolutisht të thyejë radhët për ta trajtuar atë”, veçanërisht në këtë rast. “Ky ishte një incident shumë i turpshëm,” tha ai për BIRN, duke folur në kushte anonimiteti. “Nuk është e nevojshme të vazhdosh të përdorësh dhunë pasi e ke ndaluar individin.”

Yannis Mangos e viziton varrin e djalit të tij çdo ditë, një shëtitje të shkurtër nga shtëpia, në një shteg malor të harlisur pas qytetit. Gjatë rrugës, ai kalon një slogan që Vasilios e konsideronte si moto: “Edhe nëse nuk fitojmë kurrë, ne gjithmonë do të luftojmë”. Guri i varrit mban një varg nga një prej poetëve të preferuar të Vasilios, Kostas Kariotakis. “Le të bëjmë paqe me pavlefshmërinë dhe pafundësinë”, shkruhet në mbishkrimin, poshtë një simboli të numrit zero, i vendosur në shenjën e pafundësisë.

Yannis lan varrin dhe kujton bisedën për padrejtësinë me një të ri që kujdesej për të. “Ai ishte një djalë shumë i gjallë”, tha ai. “Në fillim, mendoja se ai ishte ende diku përreth.” Në shëtitjet nëpër qytet, atij i kujtohet djali i tij nga pamja e të rinjve që i ngjajnë dhe nga sloganet e lyera me bojë spraj në mure: “Vasilios Mangos – Këtu!”. Në demonstratat e ditëve të sotme, protestuesit ndalojnë jashtë shtëpisë së familjes së tij.

Për Yannis Mangos, vdekja e djalit të tij ka zbuluar fytyrën e vërtetë të shtetit grek. Tani ai është më dashamirës ndaj analizës anarkiste. Shteti i së drejtës është një trillim dhe shteti është në thelb reaksionar – ai është një kandidat për zhdukje, jo për reformë. “Ajo që ndodhi në familjen time më tregoi se në Greqi nuk ka demokraci”, tha ai. “Vasilios ishte më i avancuar në të menduarit e tij, unë isha më konservator. Anarkizmi nuk më pëlqente kur isha më i ri. Megjithatë, tani ai ka kuptim.”

Artikulli u redaktuar nga Neil Arun, Ai u realizua si pjesë e Bursës për Gazetari Ekselente, mbështetur nga Fondacioni ERSTE, në bashkëpunim me Rrjetin Ballkanik për Gazetari Investigative.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *