Vdes në mënyrë misterioze reporteri i dytë në Katar

Shpërndaje lajmin

Një gazetar i dytë ka vdekur papritmas në Kupën e Botës në Katar – 48 orë pasi një reporter amerikan, i cili u bë kryefjalë me bluzën LGBT, vdiq nga një ‘sulm në zemër’, përcjell albinfo.ch.
Khalid al-Misslam, një fotoreporter nga Katari që punonte për Al Kass TV, vdiq të dielën, sipas Gulf News. Rrethanat rreth vdekjes së tij janë të paqarta në këtë fazë.
Gazeta e lajmeve e Katarit Gulf Times shkroi në Twitter: ‘Al-Misslam, një Katar, vdiq papritur teksa raportonte për Kupën e Botës FIFA Katar 2022.
“Ne besojmë në mëshirën dhe faljen e Allahut për të dhe i dërgojmë ngushëllimet tona më të thella familjes së tij”, tha media.
Al Kass TV përmendi shkurtimisht vdekjen e tij në një transmetim të drejtpërdrejtë dhe duket se po pret detaje të mëtejshme.
Lajmi vjen vetëm 48 orë pas vdekjes së gazetarit amerikan Grant Wahl, i cili kishte tentuar të hynte në stadium me një bluze pro-LGBT.
Gazetari i njohur i futbollit, 48 vjeç, u rrëzua gjatë kohës shtesë në ndeshjen mes Argjentinës dhe Holandës në Doha të premten mbrëma.
Mjekët përdorën një kompresor automatik për ta ringjallur atë për 20 minuta.
Wahl më vonë u dërgua me urgjencë në një spital aty pranë, ku u shpall i vdekur nga ajo që raportohet të ketë qenë një atak në zemër.
Menjëherë pas vdekjes së tij, vëllai i Wahl-it, Erik, i cili është homoseksual, pretendoi se vëllai i tij ishte vrarë për shkak të kritikave të vazhdueshme ndaj regjimit të Katarit, shkruan Daily Mail.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *