Vendet evropiane ku do të ketë grevë

0
Shpërndaje lajmin

Grevat janë një dukuri e rregullt në Europë, pasi punonjësit e ndalojnë punën e tyre për të luftuar për paga dhe kushte më të mira. Shëtitjet ndonjëherë planifikohen muaj përpara, por të tjerat shpallen në minutën e fundit, duke treguar se ia vlen gjithmonë të kontrollosh përpara se të udhëtosh.
MB: Punonjësi i Forcave Kufitare Heathrow, greva në prill dhe maj
Punonjësit e Forcave Kufitare në Aeroportin Heathrow të Londrës planifikojnë të largohen nga 29 prilli deri më 2 maj për shkak të planeve për të pushuar stafin. Kjo mund të shkaktojë ndërprerje të mëdha për fluturimet ndërkombëtare. Një grevë në shkallë më të vogël ‘punoni për të sunduar’ midis 3 dhe 18 majit mund të shkaktojë përçarje të mëtejshme. Fluturimet e Heathrow gjithashtu mund të ndalohen në datat 4-6 maj, pasi 50 punëtorë të karburantit organizojnë një grevë 72-orëshe për shkurtimet në përfitimet e tyre, shkruan Scan, transmeton albinfo.ch.
Grevat e trenave në prill
Ndërsa nuk ka asnjë grevë kombëtare të trenave të planifikuar në MB, veprime të ndryshme të lokalizuara janë planifikuar për në prill. Nga data 15-20 Prill, grevat e sindikatës ASLEF do të ndikojnë në shërbimet hekurudhore në veri. Dhe më 20 prill, një largim nga ASLEF do të ndikojë në trenat LNER.
Aeroporti Gatwick: Punëtorët e kateringut do të godasin fluturimet e easyJet dhe TUI
Pasagjerët në fluturimet easyJet dhe TUI që nisen nga aeroporti Gatwick i Londrës do të mbeten të uritur pasi punonjësit e kateringut Dnata hyjnë në grevë. Rreth 100 punëtorë, duke përfshirë shoferët e HGV dhe punëtorët e magazinës, do të grevës nga 26-29 prill, 3-6 maj dhe 10-13 maj. Aksioni i grevës do të intensifikohet nëse mosmarrëveshja për pagën nuk zgjidhet, ka kërcënuar sindikata Unite.
Belgjikë: Kërcënohen greva në aeroportin Charleroi
Aeroporti Charleroi i Brukselit ka lëshuar një paralajmërim për grevë që zgjat deri në fund të prillit. Stafi i hotelierisë dhe mbajtësit e bagazheve pritet të largohen në fillim të majit nëse shqetësimet e tyre për kushtet e punës nuk adresohen.
Francë: Kontrollorët e trafikut ajror kërcënojnë të largohen në prill
Aeroportet franceze mund të goditen nga grevat e kontrollit të trafikut ajror të enjten më 25 prill pasi punëtorët protestojnë kundër ristrukturimit të shërbimeve të tyre. Punëtorët kanë kohë deri të martën për të njoftuar nëse do të përfshihen në largimin, por mendohet se kjo mund të prekë deri në 70 për qind të fluturimeve në aeroportet kryesore.
A mund të godasin grevat në Lojërat Olimpike të Parisit?
Anëtarët e sindikatës CGT-RATP njoftuan një njoftim shtatë-mujor për grevë nga 5 shkurt deri më 9 shtator që mund të godasë rrjetin e autobusëve dhe metrosë Ile-de-France – përfshirë gjatë Lojërave Olimpike të kësaj vere.
Megjithatë, Senati francez miratoi një projekt-ligj më 9 prill për të lejuar shtetin të ndalojë grevat e transportit për periudha të caktuara çdo vit për të shmangur ndërprerjet gjatë ngjarjeve të mëdha si Parisi 2024. Ai gjithashtu kërkon më shumë paralajmërim paraprak për grevat dhe rritje të detyrimeve minimale të shërbimit.
Projektligji përballet me kundërshtime dhe duhet të miratohet nga Asambleja Kombëtare Franceze përpara se të bëhet ligj. Punëtorët në kompaninë shtetërore të transportit publik thonë se po largohen për shkak të pagesës.
Gjermani: Kërcënimi për greva të ndryshme përfundon
Më 25 mars, Deutsche Bahn arriti një marrëveshje me sindikatat e shoferëve të trenave GDL të Gjermanisë, duke i dhënë fund negociatave dhe grevave pesë mujore. Marrëveshja do të thotë që GDL do të abstenojë nga greva të paktën deri në shkurt 2026. Sindikata gjermane Verdi ka anuluar gjithashtu grevat në aeroporte të ndryshme gjermane pasi ka arritur një marrëveshje pagash.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *