Vendet për të shkuar për ski në fillim të sezonit në Zvicër

0
Shpërndaje lajmin

Përmendni skijimin në nëntor dhe ka të ngjarë të vizatojë shprehje boshe, ose komente si: “Është shumë herët, nuk do të ketë borë”. Ndërsa kjo është e vërtetë për disa vendpushime, jo të gjitha fushat e skive janë krijuar të barabarta.
Një studim i kohëve të fundit tregon se në vitin 2015, bora erdhi në Alpet zvicerane 12 ditë më vonë dhe u shkri 26 ditë më herët se në vitin 1970. Kjo e ka bërë më të vështirë rezervimin e pushimeve për ski dhe sigurohuni që do të ketë borë të mjaftueshme kur të arrini atje. Përveç kësaj, ka sjellë një konkurrencë më të ashpër për akomodimin në muajin shkurt, muaji më i besueshëm, përcjell albinfo.ch.
Megjithatë, disa vendpushime me lartësi të mëdha kanë ende sezone të gjata. Disa madje bëjnë ski gjatë gjithë vitit.
Pra, pse të bëni ski herët? Këtu janë disa arsye të mira:
Për ata që jetojnë në Evropën veriore është e lehtë t’i frikësohen dimrave të ftohtë, gri dhe të errët. Në Zvicër është një çështje tjetër. Dimri sjell borë dhe bora do të thotë argëtim në natyrë. E vetmja kapje është të durosh atë periudhë “asgjë” midis fundit të verës dhe fillimit të argëtimit të dimrit. Kjo copëz kur është e ftohtë, por jo mjaft e ftohtë.
Ski në nëntor dhe fillim të dhjetorit është si një udhëtim në kohë. Përcjellje e shpejtë në dëborë.
Shmangni turmat
Pak e marrin borën herët. Shumica janë ende duke u lodhur për verën ose duke u rikthyer në punë pas pushimit të tyre veror. Ndërsa ky lot po punon apo vajton fundin e verës do ta kesh malin për vete.
Çmimet
Çmimet e akomodimit janë dukshëm më të ulëta në fillim të sezonit. Për shembull, çmimet në dhjetor deri në Krishtlindje janë ndonjëherë 30% më të ulëta se ato në shkurt. Hotelet dhe lejet për pushime janë gjithashtu më të lira. Lejet për pushime dhe hotelet në Zermatt mund të jenë 20% deri në 30% më të lira, dhe në nëntor disa hotele ofrojnë zbritje 40% deri në 50% ulje të çmimeve të larta.
Pra, ku janë shpatet më të larta të Zvicrës? Tre nga më të lartat në Zvicër janë Zermatt, Saas Fee dhe Verbier.
Zermatt
Zermatt është më i larti nga të gjithë. Pika e lartë e skive është Gobba di Rollin në 3,899 m. Nga këtu mund të bëni ski për në Itali. Një pikë e lartë shumë më mbresëlënëse e ashensorit është Klein Matterhorn afër 3883 m, i cili ka një restorant, akomodim dhe një shpellë akulli.
Shumë kohë përpara se Zermatt të bëhej i famshëm për skijimin, ishte një vendpushim alpinistësh. 2015 ishte 150-vjetori i ngjitjes së parë të Matterhorn nga anglezi Edward Whymper dhe ekipi i tij në 1865.
Për shkak të lartësisë së madhe dhe akullnajave, Zermatt krenohet me skijim 365 ditë në vit. Në dimër kur është plotësisht i hapur ka 360 km pista skish.
Këshillë: Blini një leje ndërkombëtare dhe bëni ski për në Itali për drekë. Sigurohuni që të mos humbisni ashensorin e fundit për në Zvicër. Është një rrugë e gjatë prapa në një taksi.
Fakt: Matterhorn ikonë 4,478 m i lartë është vetëm gjysma zvicerane. Njëra anë e saj është italiane ku quhet Cervino1.
Pika e lartë e ngritjes: 3,899 m (Gobba di Rollin).
Lartësia mbidetare e fshatit: 1620m
Hapja e sezonit: Gjatë gjithë vitit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *