Vendi me temperaturën -50 gradë

Shpërndaje lajmin

Qyteti i Yakutsk në Siberinë lindore, i njohur si një nga vendet më të ftohta në botë, ka përjetuar një të ftohtë anormalisht të gjatë.
Janari është muaji i tij më i ftohtë dhe, megjithëse janë mësuar me temperaturat e ulëta, banorët në rajonin e largët po marrin masa paraprake shtesë për t’u ngrohur.
“Nuk mund ta luftosh atë. Ose përshtateni dhe visheni në përputhje me rrethanat ose vuani ” ka thënë për Reuters një banor i veshur me dy shalle dhe shtresa të shumta dorezash, kapele dhe kapuçësh.
Edhe viti 2018 ishte i ftohët poaq  saqë disa banorë kanë thanë se i janë ngrirë qerpikët, shkruan CNN,
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *