Vendpushimet zvicerane të skive vuajnë nga mungesa e borës

Shpërndaje lajmin

Nga një mbulim i mirë me borë pas një krize të ftohtë në fillim të dhjetorit 2022, “perënditë e borës” hynë në grevë. Që atëherë në Alpe ka rënë shumë pak borë.
Përveç kësaj, lajmi është përhapur me shpejtësi përmes mediave sociale, diçka që mund të ketë ndikim në numrin e turistëve të resortit. Një raport i RTS, diskuton shqetësimet e përfaqësuesve zviceranë të turizmit. Një video e Tik Tok që tregon skiatorët duke ecur mbi një copë dëbore me baltë në Wengen është parë më shumë se 700,000 herë, transmeton albinfo.ch.
Megjithatë, nuk ka realitet të mohuar. Edhe në vendpushimet me lartësi të mëdha si Verbier, i cili ngrihet mbi 3000 m vende-vende, kushtet janë margjinale. Shpatet shkëmbore kërkojnë një thellësi minimale të borës për të mbuluar shkëmbinjtë. Në Verbier, pistat shkëmbore nën 1800 m përtej pistave janë të vështira për t’u lundruar dhe pothuajse të garantuara se dëmtojnë skitë. Ata që janë të kënaqur me skijimin në pistë ndoshta do të kënaqen. Por ata që shpresojnë të eksplorojnë shtigjet jashtë pistës së resortit nuk ka gjasa të argëtohen shumë, transmeton tutje albinfo.ch.
Në shumë vendpushime më të ulëta, skijimi në shumë zona është reduktuar në shirita dëbore të krijuar nga njeriu me kufij me bar.
Një artikull i publikuar nga BBC, tregon grumbuj dëbore të krijuara nga njeriu në bar në resortin zviceran të Adelboden ku po mbahet Kupa e Botës së Skive. Vendpushimi 1350 m në Bernese Oberland është shkrirë ndërsa temperaturat e ngrohta jo-stinore godasin Evropën.
Video të tjera tregojnë vendpushimet me borë (një sezon i hershëm) dhe pa borë (tani). Tik Tok më poshtë tregon Villars kohët e fundit.
Për fat të mirë duket se bora mund të jetë në rrugë. Disa shërbime meteorologjike parashikojnë borë të konsiderueshme të dielën dhe të hënën. Gishtët e kryqëzuara do të japin borë të mjaftueshme për të ndërtuar një bazë dëbore që do të lejojë që sezoni i skive 2022/23 të fillojë siç duhet.
Në të njëjtën kohë nuk mund të mohohet ndikimi i ndryshimeve klimatike. Shumë resorte zvicerane tashmë po planifikojnë jetën pa borë. Shkencëtari i klimës Reto Knutti në universitetin ETH Cyrih vlerëson se temperaturat mesatare do të rriten me 3 gradë nga tani deri në vitin 2080 sipas rregullave aktuale, sipas Blick.
Përveç rritjes së temperaturave mesatare, paqëndrueshmëria e temperaturës është një sfidë. Një javë është jashtëzakonisht ftohtë, tjetrën është jashtëzakonisht e ngrohtë. Kjo paqëndrueshmëri është një vrasës i borës. Dëbora e freskët me pluhur të thatë bëhet shpejt e keqe kur temperaturat rriten ndjeshëm. Në të kaluarën, bora e mirë qëndronte më gjatë. Këto ditë jetëgjatësia e tij mund të jetë kalimtare. Tërheqja e një pushimi për ski pluhur po bëhet shpejt një hedhje zaresh.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *