Veprimet që nuk duhet t’i bëni para se të flini, për gjumë të rehatshëm

0
Shpërndaje lajmin

Ne të gjithë kemi nevojë për të, por jo gjithçka e bëjmë si duhet. Përderisa shumica e njerëzve barazojnë gjumin e mirë me arritjen e 8 orëve gjumë të vazhdueshëm, një hulumtim i bërë nga universiteti i Kalifornisë dhe publikuar në gazetën San Diego, hulumtim për gjumin dhe plakjen i cili shqyrtoi të dhënat nga 1.1 milion njerëz dhe përcaktoi se nuk ka arsye statistikore për të fjetur më shumë se 6½ (6:30) orë për një natë. Në fakt, njerëzit që flinin 6 ½ orë në natë jetonin më gjatë se ata që flinin 8.
Nuk ke pse panikohesh, të bësh gjumë prej 8 orëve në natë nuk do t’ju vrasë. Megjithatë, ajo sjell në fokus atë që është vërtet e rëndësishme: cilësia juaj e gjumit. Mungesa e llojit të duhur të gjumit mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit, të shkaktojë shtim në peshë dhe madje të rrisë rrezikun e vdekjes.
Është po aq e rëndësishme që të shmangësh gjërat e gabuara para se të shkosh në shtrat ashtu siç bën ato të drejta. Këtu janë 6 gjërat më të rëndësishme për të shmangur gjatë natës për gjumë të mirë të mundshëm, të përshtatura nga The Bulletproof Diet.
Dritat e ndritshme
Për të paktën një orë e gjysmë para se të shkoni në shtrat, përpiquni të shmangni dritat e ndritshme. Zvogëloni dritat e zyrave nëse duhet absolutisht të punoni afër kohës së gjumit, dhe të fikni ato të pashëndetshmet pra dritat flourescent. Kjo përfshin të gjitha ato pajisje, gjithashtu, përfshirë telefonin tuaj, iPad, dhe madje edhe televizionin. Pse? Për shkak se edhe 5 minuta dritë të bardhë nga një ekran shtypin nivelet e melatonineve me më shumë se 50%. Përkthimi: Nivelet e melatoninës, të njohur ndryshe si hormoni i gjumit, në gjak rriten ndjeshëm, dhe ju filloni të ndiheni më pak të vëmendshëm në mbrëmje, dhe gjumi bëhet më tërheqës. Nëse ka drita përreth, ju do të keni më pak mundësi natyrale për të bërë gjumë të rehatshëm dhe të qëndroni të fjetur aq sa duhet.
Ushtrimet
Nuk duhet të ushtroheni për të paktën 2 orë para se të shkoni në shtrat, përveç nëse llogarisni si stërvitje yoga dhe ushtrimet të frymëmarrjes, thotë Asprey. Ushtrimi në përgjithësi, sidoqoftë, sigurisht ndihmon gjumin. Një sondazh i 2013 gjumit në Amerikë zbuloi se njerëzit që ushtrojnë në çdo kohë të ditës raportojnë se flenë më mirë dhe ndihen më të pushuar se ata që nuk ushtrojnë.
Kafeina
Në përgjithësi, mos pini kafe pas orës 2 ose të paktën 8 orë para gjumit, cilado që vjen së pari. Kjo do të sigurojë që të merrni të gjitha dobitë e njohura të kafeinës pa sakrifikuar gjumin tuaj. Hulumtuesit në çrregullimet e gjumit dhe qendrat e hulumtimit të gjumit të Henry Ford në Michigan dhe në Universitetin Wayne të Mjekësisë zbuluan se kafja edhe kur pihet 6 orë para gjumit rezultoi në zvogëlimin e cilësisë dhe sasisë së gjumit. Gjëja më e mirë që mund të bëni? Përcjell pirjen e kafes dhe llojin e gjumit që bëni për të parë se si ndikon tek ju.
Stresi
Ndoshta arsyeja më e shpeshtë që njerëzit raportojnë të mos jenë në gjendje të flenë është se ata nuk dinë të pastrojnë mendjen dhe të mos shqetësohen. Për këtë, Asprey sugjeron ushtrime të frymëmarrjes së thellë si ato të Art of Living, pranayama yoga dhe meditimi, të cilat mund të bëjnë mrekulli për të ndihmuar që truri juaj të mbyllet, të shërohet dhe të përgatitet për të nesërmen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *