January 21, 2022

Vërshimet në Gjermani: Nuk ka asnjë shqiptar të lënduar

Shpërndaje lajmin

Në një njoftim për situatën katastrofike në Gjermani nga përmbytjet, Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme, njofton se po ndjek me vëmendje të gjithë ngjarjen, ku deri më tani janë raportuar humbje të mëdha jete në Gjermani dhe Belgjikë dhe ka pasur dëme materiale në Holandë, Luksemburg dhe Zvicër, transmeton albinfo.ch.

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka dhe përfaqësitë diplomatike shqiptare në këto vende janë në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet vendase.

Deri më tani, bazuar në informacionet që përditësohen orë pas ore nuk ka asnjë raportim për shtetas shqiptarë të prekur nga situate e motit të keq.

Për të gjithë shtetasit shqiptarë që ndodhen në Gjermani, Belgjikë, Holandë dhe Zvicër lutemi të kontaktoni me ambasadat e Republikës së Shqipërisë në numrat e emergjencës si më poshtë:

Ambasada e RSH-së në Berlin: +49 174 8619587

Ambasada e RSH-së në Belgjikë: + 0032485401237

Ambasada e RSH-së në Holandë: +31616275159

Ambasada e RSH-së në Zvicër: +41774099729


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *