January 17, 2022

Veshjet dhe pajisjet sportive të Federerit shiten për 4.3 milionë franga

Shpërndaje lajmin

Të ardhurat e kombinuara të ankandit të Christie’s ngritën tre herë më shumë sesa objektivi fillestar, tha shtëpia e ankandit. Paratë do të shkojnë për Fondacionin Roger Federer, i cili mbështet projekte arsimore në Afrikën e Jugut dhe Zvicër.

“Unë jam mbingarkuar nga bujaria dhe entuziazmi i mbështetjes nga e gjithë bota,” tha Federer në një deklaratë.

Shitja e “Roger Federer Collection” paraqiti artikuj nga karriera e fituesit të 20 titujve të Grand Slam dhe u zhvillua në dy faza, shkruan Swissinfo.ch, përcjell albinfo.ch.

Një shitje e drejtpërdrejtë më 23 qershor në Londër kishte 20 pjesë që përqendroheshin në karrierën e Federer në katër Grand Slams: Wimbledon dhe Australian, France dhe US Open.

Shitja e mëvonshme në internet nga 23 qershori deri në 14 korrik paraqiti 300 pjesë nga turne të tjerë që zgjasnin 21 vjet – që datojnë që nga paraqitja e tij e parë olimpike në Lojërat e Sidneit 2000, kur ai ishte 19 vjeç.

Artikujt e shitur në internet gjetën blerës nga 44 vende në gjashtë kontinente, tha Christie’s.

Ngjarja kryesore e shitjes në internet ishte një grup prej tre raketa të përdorura në Kampionatin e Wimbledon 2019, të cilat shiten për 162,500 £, më shumë se 23 herë vlerësimi i tyre prej 7,000-10,000.

“Çmimet e arritura kanë qenë të pabesueshme”, tha Federer.

Pjesë të tjera përfshinin veshjen dhe raketë nga fitorja finale e Federerit në Open French 2009 mbi Robin Soderling i cili përfundoi karrierën e tij Grand Slam, duke përfshirë këpucë ende të veshura me pluhur balte Roland Garros.

Shitja gjithashtu paraqiti kitin dhe raketë e tij të përdorur në vitin e dytë në tre finalet e tij në Wimbledon kundër Rafael Nadal, duke përfshirë këpucë të zbukuruara me flamuj zviceranë që shënonin titujt e tij në Wimbledon.

Triko elegante e bardhë e zbukuruar me RF e Federer, e veshur para se të përballej me Andy Murray të Britanisë në finalen e Wimbledon 2012, u shit gjithashtu, ashtu si këpucët që ai veshi kur fitoi titullin e tretë të njëpasnjëshëm të Ëimbledon në 2005 kundër Andy Roddick.

“Ne filluam të mbledhim sende që më shoqëruan në gjykatë sepse menduam se ndoshta një ditë mund të bënim diçka domethënëse me ta”, tha Federer.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *