Vetëm paratë kanë rëndësi, FIFA dëshiron që ndeshjet e mëdha të luhen jashtë Europës

0
Shpërndaje lajmin

FIFA po shqyrton mundësinë që ndeshjet e ligave më të forta të futbollit të luhen jashtë vendit.
Në këtë drejtim, ai planifikon të krijojë një grup pune prej 10-15 anëtarësh që do ta studiojnë këtë mundësi, shkruan agjencia franceze e lajmeve AFP.
Për ide të tilla deri më tani kanë qenë klube nga Liga Premier dhe La Liga , pasi ndeshjet në SHBA, Lindjen e Mesme dhe Azi do t’u sillnin të ardhura shtesë.
Pritet që grupi i ri i punës të studiojë dhjetë aspekte të zhvillimit të ndeshjeve jashtë vendit, mbi bazën e të cilave do të marrë një vendim përfundimtar.
Këto përfshijnë reagimin e tifozëve, bilancin e konkurrencës, luajtjen e ndeshjeve jashtë vendit një herë ose vazhdimisht dhe ndikimin e përgjithshëm në futboll.
Shumë nga klubet kryesore të Evropës kanë luajtur tashmë ndeshje miqësore jashtë vendit dhe transmetuesit amerikanë janë veçanërisht të prirur të sjellin ndeshje zyrtare në SHBA.
Me gjithë këtë, nuk është i papërfillshëm as fakti që La Liga spanjolle është e prirur të luajë disa ndeshje në Amerikën e Veriut vitin e ardhshëm.
Ndeshjet e kampionatit vendas jashtë vendit deri më tani janë penguar nga rregullat e brendshme të FIFA-s, ku thuhet se ndeshje të tilla duhet të luhen në vendin ku është themeluar kompeticioni.
Nisma të tilla nuk janë të reja, pasi tashmë në vitin 2008 u shfaq ideja që ndeshjet e Ligës Premier të luheshin jashtë vendit, por propozimi u refuzua më pas nga tifozët, si dhe nga FIFA dhe UEFA.
Siç raportohet nga AFP, ndryshimet ligjore në SHBA e shtynë FIFA-n ta bëjë këtë. Propozimi doli në dritë pak para fillimit të kongresit vjetor të FIFA-s, i cili fillon të premten në Bangkok të Tajlandës.

| NEW: FIFA plans to allow official league matches to be played abroad!
This means we could soon see games like Man Utd vs. Man City or Real Madrid vs. Barcelona in the USA.
Yesterday, FIFA formed a working group of 10 to 15 members to explore the idea.
[@lequipe] pic.twitter.com/HMjnSAc9pj
— CentreGoals. (@centregoals) May 16, 2024

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *