Video: Surfing-u vjen në Alpet Zvicerane

Shpërndaje lajmin

Një surfer vendosi të sjellë valë në Zvicër dhe krijoi kopshtin e valëve të Gjirit Alaïa afër Sion në kantonin zviceran të Valais jo shumë larg Verbier dhe qytete të tjera të veprimit zviceran. Operacioni është aq i ri sa nuk shfaqet ende në imazhet satelitore të Google.

Videoja më sipër tregon makinën e valëve të reja të Zvicrës në veprim, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Ideja për objektin erdhi në 2015 kur Adam Bonvin u kthye nga një udhëtim surf në Hossegor në Francë dhe ëndërroi të sillte përvojën e surfimit në Zvicër. Në vitin 2016, një iniciativë e financimit të fondeve mblodhi 100,000 CHF për projektin në 50 ditë.

Emri “Alaïa” vjen nga tabelat e para të shfletimit të përdorura nga Hawaiianët dhe objekti është pishina e parë e surfimit të këtij lloji në Evropën kontinentale.

Video më sipër tregon se si funksionon teknologjia dhe llojet e ndryshme të valëve që mund të prodhojë. Mund të bëjë 300 valë deri në 2m lartësi në orë.

Struktura ofron gjithçka, nga mësimet e fillestarëve te seancat pro. Sidoqoftë, nuk është e lirë – çmimet fillojnë me 129 CHF në një seancë.

 


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *