Vizita në Zvicër i ‘kushton’ amerikanit 130 mijë franga

0
Shpërndaje lajmin

Dihet që Zvicra nuk është ndër vendet më të lira për pushime. Ky fakt nuk e dekurajoi Rene Remundin, një amerikan, por me gjysh zviceran, të niste nga Florida me gruan e tij, Linda. Megjithatë, rrugëtimi për të zbuluar vendin e origjinës i kushtoi më shumë se sa pritej, transmeton albinfo.ch.
Remund dëshironte ta ndante këtë moment të rëndësishëm me miqtë dhe familjen e tij duke dërguar foto dhe video jashtë shtetit. Kur u kthye në shtëpi, ai mori një goditje shumë të keqe: siç raporton New York Post, burri mori një faturë nga kompania e tij telefonike – T-Mobile – me një shumë absurde: 143 mijë dollarë, domethënë rreth 130 mijë franga. Në fillim ai nuk mendoi shumë për këtë, duke menduar se ishte vetëm 143 dollarë. Çmimi nuk ishte i paarsyeshëm, por i papritur, në fakt, operatori i kompanisë telefonike, klient i së cilës ai ishte prej 30 vitesh, kontaktoi përpara udhëtimit dhe e siguroi se nuk do të kishte kosto shtesë roaming. Diçka duhet të ketë shkuar keq, sepse kur pushuesi fatkeq shkoi për të paguar faturën, vuri re tre zerat shtesë, transmeton tutje albinfo.ch.
Burri u përpoq të fliste me shërbimin e klientit T-Mobile, i cili e la në pritje për një kohë, vetëm për të konfirmuar se nuk ishte një gabim dhe se ai me të vërtetë do të duhej të paguante 143,000 dollarë, që ishte kostoja e pritur, prej 10 gigabajt në roaming. I tronditur, Remund punësoi menjëherë një avokat i cili arriti të anulojë faturën e madhe, duke i dhënë një fund të lumtur kësaj historie. Vetë kompania telefonike pranoi se plani telefonik i klientit besnik ishte shumë i vjetër dhe për këtë arsye nuk përfshinte mbulimin e kostove të roaming në Zvicër.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *