Vjen lajmi i mirë nga Mariupoli, çfarë ka ndodhur me “të burgosurit” në fabrikën Azovstal

Shpërndaje lajmin

Teksa lufta në Ukrainë po vijon në muajin e tretë të saj, situata më dramatike paraqitet në qytetin e Mariupolit dhe më saktësisht në fabrikën e çelikut Azovstal.
Por së fundmi një lajm i mirë vjen që atje, pasi të gjithë të moshuarit, gratë dhe fëmijët janë evakuuar nga fabrika e rrethuar e çelikut në Mariupol.
BBC shkruan se operacioni filloi një javë më parë, i koordinuar nga OKB e Kryqi i Kuq. Forcat ukrainase ende po qëndrojnë në fabrikën e bombarduar, pjesën e vetme të qytetit që nuk është nën kontrollin rus.
Rusia ka rrethuar fabrikën për javë të tëra, duke kërkuar dorëzimin e mbrojtësve të saj nga batalioni Azov.
Vendndodhja e të evakuuarve nuk është ende e qartë, por zëvendëskryeministrja ukrainase Iryna Vereshchuk tha se kjo pjesë e operacionit humanitar tashmë ka përfunduar.
Në të kaluarën, u deshën ditë të tëra që të evakuuarve të arrinin në territorin e kontrolluar nga Ukraina.
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se më shumë se 300 civilë ishin shpëtuar nga uzina, megjithëse ministria ruse e mbrojtjes dha një numër shumë më të ulët, duke thënë se 51 persona ishin evakuuar gjatë një periudhe prej tre ditësh.
Zelensky tha se përpjekjet diplomatike po vazhdojnë për të nxjerrë personelin ushtarak nga Mariupol.
Në përpjekjen e tyre për pushtimin e qytetit, ata kanë goditur Mariupolin me artileri, raketa dhe raketa – duke dëmtuar ose shkatërruar më shumë se 90% të qytetit.
Kapja e Mariupolit është e rëndësishme për trupat ruse, sepse do t’i lejojë ata të përfundojnë një urë tokësore midis Krimesë dhe rajonit të Donbasit, si dhe t’u japë atyre kontrollin e plotë të më shumë se 80% të vijës bregdetare të Detit të Zi të Ukrainës.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *