Vladimir Beja: Greqia t’i thërrasë mendjes, duhet klimë reciprociteti për ‘Detin’

Shpërndaje lajmin

Prej 10 ditësh ekspertë të ndryshëm kanë ngritur shqetësimet për kërkimet për hidrokarbure që po kryen shteti grek në ujëra të kontestuara mes dy vendeve.
Vladimir Beja, ish-komandanti i Flotës Detare shqiptare, tha për Euronews Albania se arritja e një marrëveshjeje për detin me Greqinë kërkon klimë reciprociteti dhe miqësie nga shteti fqinj, që sipas tij mungon.
Për Bejën, ndarja e detit me Greqinë është lehtësisht e zgjidhshme, pasi në mes është zgjidhja historike.
 
LEXONI GJITHASHTU:

Pse Rama u tërhoq nga dakordësia për detin? Flet ish.zv komandanti i Forcës Detare
Greqia kërkon naftë në detin Jon, Meçollari: Është zonë e kontestuar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *