Vuçiç i del në mbrojtje Putinit: Urdhër-arresti ndaj tij do të ketë pasoja të këqija politike

Shpërndaje lajmin

Presidenti i Serbisë ka sulmuar vendimin për lëshimin e një urdhër-arresti ndërkombëtar për Vladimir Putin, duke thënë se kjo vetëm do të zgjasë luftën në Ukrainë.
Urdhri u lëshua të premten nga Gjykata Penale Ndërkombëtare dhe akuzon Putinin për krime lufte, duke i dhënë atij përgjegjësi personale për rrëmbimin e fëmijëve ukrainas gjatë pushtimit.
AP raporton se presidenti serb Aleksandar Vuçiq, i cili më parë është mburrur për marrëdhëniet e tij personale me liderin rus, u tha gazetarëve në Beograd të dielën:
Mendoj se lëshimi i një urdhër-arresti për Putinin, për të mos hyrë në çështje ligjore, do të ketë pasoja të këqija politike dhe thotë se ka një ngurrim të madh për të folur për paqe dhe për armëpushim.
A mendoni vërtet se është e mundur të mposhtni Rusinë në një muaj, tre muaj apo një vit? Nuk ka dyshim se qëllimi i atyre që e bënë këtë është t’ia vështirësojnë komunikimin Putinit, në mënyrë që të gjithë ata që flasin me të të jenë të vetëdijshëm se ai akuzohet për krime lufte. /

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *