Vuçiç kërkoi dërgimin e trupave në veri, Krasniqi: S’ka më ushtarë serb në Kosovë, kjo çështje është mbyllur në ’99

Shpërndaje lajmin

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi në një lidhje live për edicionin qendor të lajmeve në Abc News komentoi deklaratën e presidentit serb Aleksandër Vuçiç se do të dërgojë një mijë ushtarë në veri të Kosovës. Kur u pyet nga gazetarja Juli Xhokaxhi, ai tha se nuk duhet të merret seriozisht.
“Për fat të keq retorika e luftë nxitëse e Vuçiç ka qenë e vazhdueshme por agresive në ditët e fundit. Kërkesa për kthimin e trupave serbe nuk vlen të merret seriozisht. Nuk ka asnjë vlerë. Në Kosovë s’do të ketë më asnjë ushtar serb dhe kjo është çështje e mbyllur në 1999.
Këtë e di secili serb normal por kjo është një tendencë për të krijuar ndjenjën e frikës tek ata që jetojnë atje dhe për të instrumentalizuar në skemën e Serbisë. Lojëra të tilla i kemi parë në të kaluarën.”, u shpreh mes të tjerash kryetari i PDK-së gjatë intervistës. /

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *