Vuçiç për veriun: S’ka pasur kurrë krizë më të madhe

0
Shpërndaje lajmin

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, duke komentuar situatën e krijuar në veri të Kosovës, ka thënë se nuk ka pasur krizë më të madhe dhe më të rendë në atë pjesë të vendit.
Këto Vuçiç i ka thënë gjatë një mitingu në Beograd, duke bërë të ditur se pasi të mbarojë ky tubim do të mblidhet Këshilli i Sigurisë Kombëtare.
“Sot, sikur qëllimisht e priten ditën kur një numër i konsiderueshëm burrash nga veriu i Kosovës do të vinin në Beograd, për të sulmuar ndërtesat komunale në Zubin Potok, Zveçana dhe Lepossaviq, dhe përfaqësuesit e Quintës ndaj gjithë kësaj heshtën, tani e dënojnë, pasi ju lejua shqiptarëve të mbarojnë punën e tyre, nuk kemi pasur një krizë më të vështirë dhe më të madhe, sapo të përfundojë ky takim madhështor, do të kemi një takim për sigurinë kombëtare dhe do të flasim për atë se çfarë do të bëhet me Kosovën, dhe kam frikë,  kam frikë nga shumë të këqija sepse e di me kë kemi të bëjmë. Dhe për këtë dhe për shkak të gjithçkaje që na ndodhi, ne kemi nevojë për unitet, bashkim, bashkim më shumë se kurrë”, ka thënë ai.
Për këtë, Vuçiç ka paralajmëruar se Serbia nuk do të rri duarkryq.
“Na pret një periudhë e vështirë rreth Kosovës dhe ndoshta më e vështira që nga sonte dhe nesër në mëngjes dhe dua ta dini se nuk kemi ku të shkojmë, na bënë presion me gënjeshtrat, mashtrimet dhe marifetet e tyre nga të gjitha anët. Ne nuk kemi bërë asgjë të keqe apo lënduar askënd dhe kështu të mbështetur për muri, nuk kemi ku shkojmë vetëm ta mbrojmë vendin tonë, ta mbrojmë dhe shpëtojmë popullin tonë, ne do të ruajmë paqen, do të kërkojmë paqen, do të luftoj çdo sekondë paqeje që të zgjatë më shumë, por ju them se sulmi i parë ndaj serbëve në veri të Kosovës, Serbia nuk do të rrijë duarkryq. Doni të dëboni serbet, nuk do t’i dëboni”, tha ai.
Qindra autobusë udhëtuar nga veriu i Kosovës në Beograd ditën e sotme për të marrë pjesë në tubimin e thirrur nga partia e Vuçiçit.
 
LEXONI GJITHASHTU:

Vuçiç jep dorëheqjen nga kreu i partisë së tij
Nis tubimi masiv i Vuçiç! Me mijëra serbë në rrugët e Beogradit…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *