Wesley Clark: Serbia do ta njohë Kosovën!

0
Shpërndaje lajmin

Ish-komandanti i përgjithshëm i NATO-s, Wesley Clark, ka thënë se Serbia përfundimisht do ta njohë pavarësinë e Kosovës.
Ai ka folur edhe për një konflikt të mundshëm në Ballkan, si përpjekjet e presidentit rus Vladimir Putin që ta përdorë Serbinë për ëndrrën perandorake të Rusisë.
Clark, duke folur për kontekstin aktual gjeopolitik dhe nëse Rusia po përdor Serbinë për të destabilizuar rajonin e Ballkanit, ka thënë se Serbia ka qenë mikja më besnike e Rusisë për 150 vjet.
 
LEXONI GJITHASHTU:

Mesazhi i Greqisë për Kosovën/ Krasniqi: Serbia do të ketë pasoja
Daçiç: Serbia në rrezik, se perëndimi kërkon Kosovën në organizma ndërkombëtar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *