Xavi: Dembele mund të bëhet më i miri në llojin e tij, gjithçka varet vetëm nga ai

Shpërndaje lajmin

Trajneri i Barcelonës, Xavi Hernandez, nuk po e nënvlerëson rëndësinë e ndeshjes së tyre kundër Sevillas këtë fundjavë, me LaLiga Santander që po kthehet nga pushimet ndërkombëtare të marsit.
Të dy përballen në një ndeshje që ka të ngjarë të jetë vendimtare në garën për vendin e dytë, por katalanasit po hyjnë në të si ekipi më në formë në Spanjë.
“Është një finale për ne”, tha Xavi në konferencën e tij për shtyp. “Ne kemi mundësinë të dalim të dytët pas një ecurie shumë të mirë dhe është një shans për të dëshmuar veten.
“Është një provë e madhe. Sevilla nuk është në ecurinë më të mirë, por është një ekip i fortë. Ata kanë një trajner që e admiroj dhe janë një klub që i bën gjërat shumë mirë. Kjo është arsyeja pse ata janë aty ku janë.
“Ne jemi në shtëpi dhe do të kemi nevojë për mbështetësit tanë. Shpresoj që të ketë një atmosferë të mrekullueshme.”
Ndeshja vjen në Camp Nou vetëm disa ditë pasi skuadra e femrave të Barcelonës vendosi një rekord botëror të frekuentimit në ndeshjen e dytë çerekfinale të Ligës së Kampionëve kundër Real Madridit. Xavi ishte një nga të shumtët që e panë të impresionuar.
“Ata e meritonin këtë”, tha Xavi. “Shpresoj që nesër të përsëritet.
“Më pëlqen ajo që po bën ekipi i femrave. Më pëlqeu t’i shikoja ato një ditë tjetër dhe mendoj se ato janë një model që duhet të jetë Barcelona. Ata e kanë mbështetur modelin vitet e fundit.
“Duke parë “Camp Nou” të tillë më emocionoi.
E ardhmja e Ousmane Dembele mbetet një temë e nxehtë në Katalonjë dhe trajneri u pyet sërish për francezin.
“E shoh të lumtur, e shoh të përfshirë”, tha Xavi. “Nuk kam ankesa për të dhe varet nga ai.
“Unë jam i qartë. Ai ka shumë aftësi dhe nëse punon, ai mund të jetë më i miri në botë në pozicionin e tij. Ai po bën një ndryshim edhe për ne. Ai është një lojtar shumë i mirë për mënyrën se si ne luajmë.”/ h.ll/

Leave a Reply

Your email address will not be published.