Zeka: Edhe Kurti ka me kërku Thaçin dhe idetë e tij për dialog, ai nuk gaboi kurrë me Serbinë

Shpërndaje lajmin

Analisti politik Milaim Zeka, ka komentuar zhvillimet e fundit rreth non-paperit, duke thënë se tani edhe kryeministri Kurti do ta kërkojë Hashim Thaçin, shkruan Gazeta Metro.
Zeka, tha se në këto dokumente janë secila më të këqija se tjetra, e të k.obshme për ardhmërinë e Kosovës.
Ai shtoi se Thaçi, jo që kishte negociuar me të gjithë, por edhe i kishte refuzuar ato, dhe kishte arritur të ketë mbështetje amerikane që Leposaviqi, Zubin Potoku, Leshaku të shkonin andej ku kanë qenë gjithmonë.
‘’ Hashim Thaçi, jo qe kishte negociuar te gjitha kobet e mundeshme per Kosoven, po i kishte refuzuar ato, dhe ne fund kishte arritur me marre garanci nderkombetare, dhe mbeshtetje amerikane qe Leshaku, Leposaviqi, dhe Zubin Potoku te shkonin andej kah kane qene gjithmone, pra me Serbi, ndersa te bashkohej Mitrovica, te merreshin fshatrat shqipetare, dhe te merrnin po aqe teritor nga Presheva, Medvegja, dhe Bujanovci.
Gabimi me i madh politik i Hashim Thaçit ishte se keto ide i plasoi ne publik permes Baton Haxhiut dhe disa sateliteve ne Tirane, ne vend qe te flitej hapur per kete mundesi historike, edhe te mbrohej me çdo kusht ky variant’’, shkroi Zeka.
Zeka, tha se pavarësisht gabimeve që ka bërë Thaçi, ai nuk ka gabuar kurrë me Serbinë.
Postimi i plotë:
”Edhe Albin Kurti ka me kerku Hashim Thaçin
Po çarkullojne lloj-lloj propozimesh e dokumenta konfidencial rreth nje marreveshje perfundimtare me Serbine. Seicili ma i keq se tjetri per Kosoven. Seicili me i ko.bshem se tjetri, per ardhmerine e shtetit te Kosoves.
Dje, Infokusi publikoi nje dokument gjermano-francez, ku perpos Asociacionit te Komunave Serbe, po na del nje autonomi per Veriun e Kosoves, ku perfshine 17 perqind te teritorit te Kosoves. V dekje per ne. V.dekje per se gjalli.
Hashim Thaçi, jo qe kishte negociuar te gjitha ko.bet e mundeshme per Kosoven, po i kishte refuzuar ato, dhe ne fund kishte arritur me marre garanci nderkombetare, dhe mbeshtetje amerikane qe Leshaku, Leposaviqi, dhe Zubin Potoku te shkonin andej kah kane qene gjithmone, pra me Serbi, ndersa te bashkohej Mitrovica, te merreshin fshatrat shqipetare, dhe te merrnin po aqe teritor nga Presheva, Medvegja, dhe Bujanovci.
Gabimi me i madh politik i Hashim Thaçit ishte se keto ide i plasoi ne publik permes Baton Haxhiut dhe disa sateliteve ne Tirane, ne vend qe te flitej hapur per kete mundesi historike, edhe te mbrohej me çdo kusht ky variant.
Patriotat e shterrur ne tru, po sidomos ata te paguar nga Serbia dhe Rusia, e gozhduan Hashim Thaçin sikurse Jezu Krishtin. Filluan me sha e me felliqe ne te gjitha kanalet e mundeshme. Ata qe dje ishin kunder bombardimeve te NATO-s dhe Rambujese, sot ishin pro s.emundjes te pasherueshme te shtetit te Kosoves, i cili do vd.es ngadal nga asociacioni, dhe autonomia serbe ne veri.
Keta patriotat e po.rdheve te kafeneve te feIIiqura, pasi te hane suxhuk te perzhitur me sabah, e nga dy vo te ziera, do ta bajne batare Serbine me nga nje po.rdhe te Ura Ibrit, e Evropes do i thone “ qe kjo K.urva Plake”, duke harruar qe historikisht ne kemi qene k.urvat e verteta ne raport me vendin tone, po ma lehte ka qene, edhe eshte, me i thane dikujte tjeter. Edhe Evropa shume eshte merzitur nga sharjet e rrugaqerise tone, te tipave te Hysamedin Ferajve, i cili edhe per kritika te thjeshta ne drejtin te liderit te tij shpirteror, na quan “njereze te serbizuar”!
Mbane mend mire: Ka me ardhe nje dite qe te gjithe kemi me lyp Hashim Thaçin per dialog. Thaçi ka bere shume gabime ne politiken e brendeshme, po kurr nuk ka gabuar ne raport me Serbine dhe perendimin. Flasim. Kendej jemi..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *