Zjarr i madh në depon e naftës në qytetin e kapur nga mercenarët e Wagner

0
Shpërndaje lajmin

Një zjarr i madh ka përfshirë një depo nafte në Voronezh, një nga dy qytetet ku luftëtarët e Wagner besohet se kanë kapur objektet kryesore ushtarake.
Guvernatori i rajonit, Alexander Gusev, tha se 100 zjarrfikës po punonin për ta shuar atë.
Videot që qarkullojnë në mediat sociale tregojnë një kolonë masive tymi të zi që ngrihet nga vendi.
Voronezh është në gjysmë të rrugës midis Rostov-on-Don, të cilin Ëagner pretendon se e ka kapur, dhe kryeqytetit Moskë.
Në një përshkallëzim të papritur të luftimeve të brendshme ruse, Yevgeny Prigozhin, kreu i grupit mercenar rus Wagner, ka bërë thirrje për një rebelim kundër ushtrisë – megjithëse ai ka mohuar përpjekjen për një grusht shteti. Moska e akuzon atë për kryengritje të armatosur ndërsa ka vendosur masa kundër terrorizmit me automjete të blinduara që janë parë në rrugë.
Prigozhin thotë se forcat e tij kanë marshuar nga Ukraina në Rusi dhe kanë kontrolluar vendet kryesore në qytetin jugor rus të Rostov-on-Don.
Prigozhin ka akuzuar ushtrinë ruse për kryerjen e një sulmi me raketa vdekjeprurëse ndaj trupave të Wagner në Ukrainë, të cilën ministria e mbrojtjes e mohon.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *