Zv. komandanti rus: Moska dëshiron të pushtojë Ukrainën jugore dhe lindore

0
Shpërndaje lajmin

Zëvendës komandanti rus, Rustam Minnekayev tha se Moska dëshiron të pushtojë të gjithë Ukrainën jugore dhe lindore.
Minnekayev, tha se qëllimi është lidhja me Transdnistrinë, një pjesë e shkëputur e Moldavisë e pushtuar nga Rusia, e cila është në kufirin jugperëndimor të Ukrainës.
Shtabi i përgjithshëm i Ukrainës njoftoi se forcat ruse kishin shtuar sulmet në rajonin e Kharkiv.
Rusia mohon të ketë shënjestruar civilët ukrainas, por OKB thotë të kundërtën.
Zyra e Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut tha se kishte prova të rritjes së krimeve të luftës ruse në Ukrainë.
Maxar, një kompani tregtare satelitore, tha se imazhet nga hapësira tregonin varre masive të sapogërmuara në periferi të qytetit.
Ukraina vlerëson se dhjetëra mijëra civilë kanë vdekur në qytet gjatë bombardimeve dhe rrethimit të Rusisë.
 
LEXONI GJITHASHTU:

Mbretëria e Bashkuar rihap ambasadën në Kiev javën e ardhshme
OKB e cilëson luftën në Ukrainë ‘histori tmerri të shkeljeve të të drejtave’
Australia vendos sanksione ndaj 2 vajzave të Putin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *