Zv.kryeministri rus viziton qytetin e Mariupolit

Shpërndaje lajmin

Zëvendës kryeministri i Rusisë Marat Khusnullin vizitoi qytetin ukrainas të Mariupolit këtë të dielë. Ai është zyrtari më i lartë i qeverisë ruse që ka shkelur në portin jugor pas javësh të tëra bombardimesh, shkruan CNN.
Në rrjetet sociale, Khusnullin deklaroi se përveç Mariupolit ka vizituar edhe rajonet e Donjeckut dhe Luhanksut, të cilat i konsideron të çliruara.
Sipas tij, tashmë në këto zona gjithkça do t’i rikthehet normalitetit, teksa premtoi edhe ndihma humanitare.
“Në këto rajone do vendoset sërish paqja. Ne do të ndihmojmë për këtë. Në veçanti, është e nevojshme të kryhet një punë në shkallë të gjerë për të ofruar ndihmë humanitare”, tha ai.
LEXONI GJITHASHTU

Udhëheqësit e G7-ës zotohen të çojnë Putinin para drejtësisë

Sekretarja britanike: Putin, përgjegjës për bombardimin në shkollën ukrainase

Leave a Reply

Your email address will not be published.