Zvicër: A duhet të punojnë lokalet të dielave?

Shpërndaje lajmin

Parlamenti do të votojë për një mocion që mund të zvogëlojë rregullat në hapjen e së dielës – pak. Por qeveria u kërkon deputetëve ta refuzojnë atë.
Një parlamentar i Valais, Philippe Nantermod, thotë se dyqanet e vogla ushqimore duhet të lejohen të tregtojnë të dielën.
Ai shton se arkat e automatizuara kanë reduktuar nevojën për staf, kështu që ndikimi për njerëzit do të jetë më i vogël, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.
Tashmë ka përjashtime. Dyqanet në stacionet e trenit dhe zonat turistike mund të hapen. Ashtu si restorantet, furrat e bukës, kafenetë dhe bizneset e vogla familjare.
Qeveria thotë se shumica e njerëzve kanë treguar vazhdimisht se i pëlqejnë të dielat më të qeta.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *