Zvicër: Dështojnë përpjekjet për të transportuar borë në vendpushimet malore

0
Shpërndaje lajmin

E përballur, si shumë zona të tjera të skive në lartësi mesatare në Alpet zvicerane, me shpate me bar dhe shkëmbore, dhe mijëra skiatorë të papunë, zona e Gstaad, Zweisimmen dhe Saanenmöser në kantonin e Bernës iu drejtua transportit të borës me helikopterë dhe hedhjes së saj në pista, përcjell albinfo.ch.
Megjithatë, ky operacion special nuk ishte aq i suksesshëm sa kishin shpresuar autoritetet e resorteve dhe shpatet ende mbeten kryesisht pa borë.
“Ngarkimi dhe shkarkimi i borës ishte shumë i ndërlikuar dhe sasitë që mund të transportoheshin ishin shumë të pakta”, sipas Matthias In-Albon, drejtor i ashensorëve të skive në Gstaad.
https://www.20min.ch/fr/story/des-vols-en-helico-pour-amener-de-la-neige-sur-une-piste-mais-en-vain-878760525482

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *