Zvicër: Duhen muaj me shi për të kompensuar dimrin e thatë

Shpërndaje lajmin

Priten reshje të dendura shiu në rajonet frëngjishtfolëse – duke filluar më vonë sot dhe duke u bërë më të dendur gjatë fundjavës.
Ndërsa çdo shi është i mirëpritur për shkak të thatësirës së dimrit, megjithatë nuk do të jetë e mjaftueshme për të kompensuar mungesën sezonale.
Meteorologët thonë se do të duhen disa muaj shi, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.
Moti i ri i lagësht gjithashtu nuk është domosdoshmërisht një lajm i mirë për tifozët e sporteve dimërore. Temperaturat po rriten gjithashtu dhe vija e borës do të jetë rreth 1,800 metra – duke u ngjitur mbi 2,000 deri në fundjavë.
Ndërsa pjesët perëndimore të vendit do të lagen – thatësira do të vazhdojë në zonat gjermanishtfolëse dhe në Ticino.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *