Zvicër: Liqenet po mbushen me ujë, por jo mjaftueshëm

0
Shpërndaje lajmin

Shiu i fundit nuk është i mjaftueshëm për të kompensuar verën e thatë – por situata po përmirësohet.
Parashikuesit thonë se liqenet po mbushen dhe nivelet e lumenjve po rriten dhe akullnajat kanë një shtresë dëbore – e cila ndihmon në mbrojtjen e tyre.
Por ne kemi ende pak ujë. Por situata ndryshon në të gjithë vendin. Kantoni Ticino mbetet shumë i thatë, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.
Parashikuesit thonë se ne kemi nevojë për reshje më të qëndrueshme të moderuara për të lejuar mbushjen e rezervuarëve.
Megjithatë, java e ardhshme do të jetë sërish e thatë dhe e ngrohtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *