Zvicër: Mësuesit duan të jenë në valën e parë të vaksinimeve

Share

shkolla zvicer maska korona

Sindikatat e mësuesve po bëjnë thirrje që anëtarët e tyre të përfshihen në ata, që vaksinohen herët.

Ata thonë se mësuesit duhet të trajtohen në mënyrë të ngjashme si personeli mjekësor që ka të drejtë për vaksinim të hershëm.

Qeveria heziton shumë të mbyllë shkollat ​​- dhe shumë mësues janë dakord. Ata tregojnë, gjatë bllokimit të parë, shumë fëmijë nuk mësuan asgjë në shtëpi, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Por ata thonë se ndërsa fëmijët nuk janë në një rrezik të lartë të koronavirusit, mësuesit takojnë shumë njerëz gjatë ditës dhe kështu janë në një rrezik në rritje.

Shifrat nga “Swiss Broadcasting Corporation” tregojnë në Bazel, mësuesit kanë dy herë më shumë gjasa të infektohen sesa pjesa tjetër e popullsisë.


Share

Komente