Zvicër, numri i infeksioneve me koronavirus vazhdon të bjerë

Shpërndaje lajmin

Siç tregojnë shifrat javore të publikuara të martën nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG), numri i infeksioneve me koronavirus vazhdon të bjerë, njofton albinfo.ch.
Midis 19 prillit dhe të martës janë regjistruar 22,730 raste të reja, nga 28,244 një javë më parë.
Shkarkimet në spital gjithashtu ranë gjatë së njëjtës periudhë raportuese, me 69 pacientë Covid në ICU aktualisht, kundrejt 81 javës së kaluar.
Që nga fillimi i prillit, kur kufizimet e mbetura të koronavirusit ishin hequr, BAG nuk raporton më shifra ditore, duke iu drejtuar në vend të kësaj përditësimeve të lëshuara një herë në javë të martën.
Por, ndërsa situata është e mirë tani dhe përjashtohet që të qëndrojë në këtë kurs pozitiv gjatë verës, autoritetet shëndetësore tashmë po përgatiten për rishfaqjen e virusit në fund të këtij viti.
Ndërsa nuk ka ende plane specifike veprimi, zyrtarët federalë dhe kantonalë po përgatiten të kalojnë në modalitetin e menaxhimit të krizave nëse situata epidemiologjike e kërkon këtë, tha BAG të martën.

Leave a Reply

Your email address will not be published.