Zvicër: Xhel, që ul nivelin e alkoolit në gjak me 50% dhe mbron trupin nga dëmtimi

0
Shpërndaje lajmin

Studiuesit në ETH Cyrih thonë se kanë zhvilluar një xhel që kundërshton ndikimin negativ të alkoolit.
Ai e shndërron alkoolin në trup në acid acetik të padëmshëm përpara se të hyjë në qarkullimin e gjakut. Studimet në minj tregojnë se ul nivelin e alkoolit në gjak me 50% dhe mbron trupin nga dëmtimi, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.
Mendohet se njerëzit që nuk duan të heqin dorë nga alkooli, por gjithashtu nuk duan të dëmtojnë trupin e tyre do të ishin të interesuar.
Ose ata që nuk e duan dehjen – mund ta marrin xhelin përpara se të pinë disa pije dhe të shkojnë në shtëpi.
Por nuk do t’ju kthjellojë. Studiuesit thonë se kur alkooli hyn në qarkullimin e gjakut është tepër vonë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *