Zvicra dënon aneksimin rus të rajoneve të Ukrainës

0
Shpërndaje lajmin

Qeveria zvicerane ka dënuar aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës nga Rusia, duke thënë se është një shkelje serioze e ligjit ndërkombëtar, përcjell albinfo.ch.
“Kjo cenon integritetin territorial dhe sovranitetin kombëtar të Ukrainës”, tha qeveria në një njoftim për shtyp të premten. “Zvicra nuk e njeh përfshirjen e territoreve të Ukrainës në Federatën Ruse”.
Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi të premten katër rajone të Ukrainës të pushtuara pjesërisht nga forcat e Moskës si ruse, pas “referendumeve” të cilat vendet perëndimore, përfshirë Zvicrën, i denoncuan si të paligjshme. Katër rajonet në lindje dhe juglindje të Ukrainës janë Donetsk, Lugansk, Kherson dhe Zaporizhzhia. Putin ka kërcënuar gjithashtu se do të përdorë “të gjitha mjetet e nevojshme” për të mbrojtur territorin rus.
“Pasi aneksoi Krimenë në vitin 2014, Rusia po shkel përsëri ligjin ndërkombëtar me këtë aneksim”, tha qeveria. “Zvicra nënvizon se këto territore janë ende pjesë e territorit kombëtar të Ukrainës. Këshilli Federal i bën thirrje Rusisë të de-përshkallëzohet dhe të tërhiqet plotësisht nga territoret ukrainase.
Ai bëri thirrje gjithashtu që Rusia të respektojë ligjin ndërkombëtar humanitar dhe të të drejtave të njeriut dhe për “qasjen e shpejtë dhe të papenguar për ndihmën humanitare të garantohet në të gjithë territorin e Ukrainës, duke përfshirë territoret e pushtuara nga Rusia”. “Me afrimin e dimrit, dërgimi i ndihmave humanitare për popullatën është jashtëzakonisht i rëndësishëm”, vazhdoi ai.
Kjo vjen mes një kori dënimesh nga vendet e tjera perëndimore. Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg e quajti aneksimin të paligjshëm dhe të paligjshëm dhe përshkallëzimin më serioz të konfliktit në Ukrainë deri më tani. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka thënë se çdo aneksim i territorit të një shteti nga një shtet tjetër, që rezulton nga kërcënimi ose përdorimi i forcës, ishte shkelje e Parimeve të Kartës së OKB-së dhe ligjit ndërkombëtar.
I pyetur sot në Gjenevë nëse kjo mund të nënkuptojë rrëzimin e Rusisë si një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit, një zëdhënës i OKB-së tha se kjo do të ishte një çështje për diskutim nga vendet anëtare të OKB-së në kontekstin e Kartës së OKB-së.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *