Zvicra e ndihmon Ukrainën me tanke “në një mënyrë tjetër”

0
Shpërndaje lajmin

Zvicra ka gjetur një boshllëk se si ta ndihmojë Ukrainën me tanke.
Qeveria ka rënë dakord t’i shesë 25 tanke Leopard te prodhuesi i tyre origjinal gjerman – me detyrimin se ato nuk do të dërgohen në Ukrainë në përputhje me ligjet e neutralitetit.
Por kjo do të thotë se Gjermania do të ketë mjaft tanke të veta – kështu që mund të dërgojë të tjerët për të dhuruar, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.
Zvicra aktualisht ka 136 tanke në dispozicion të ushtrisë, dhe 96 të tjera në magazinë – por jo operacionale.
Ministria e Mbrojtjes thotë se i duhen vetëm 71 rezervë – duke liruar 25 që mund të kthehen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *