Zvicra kundërshton se ka marrëdhënie të ngushta me Moskën

Shpërndaje lajmin

Që nga fillimi i luftës mes Rusisë dhe Ukrainës shumë shtete e kanë kritikuar Zvicrën për marrëdhëniet mes saj dhe Rusisë, përcjell albinfo.ch. Së fundmi, një komision i pavarur i qeverisë amerikane bën akuza të rënda kundër Konfederatës, për të ashtuquajturin Komisioni i Helsinkit, i përbërë nga anëtarë të Senatit dhe Dhomës së Përfaqësuesve, pasuritë e Putinit dhe rrethit të tij janë të fshehura në Konfederatë.
Ndërkohë nga kjo, komisioni u takua për të diskutuar çështjen në dritën e luftës në Ukrainë. Ndër të tjera, flitet për marrëdhënie të ngushta mes Zvicrës dhe Rusisë, me raste korrupsioni dhe për faktin se Uashingtoni ndoshta duhet të rimendojë marrëdhëniet e tij strategjike me Bernën.
Nga ana tjetër, Këshilli Federal i hedh poshtë të gjitha akuzat e ngritura me ta.
“Qeveria zvicerane kundërshton me vendosmëri pretendimet e komisionit dhe ne ia kemi bërë të ditur qeverisë amerikane. Presidenti i Konfederatës Cassis foli në telefon me Sekretarin e Shtetit Blinken, duke shprehur habinë dhe zhgënjimin. Zvicra po zbaton të gjitha sanksionet e vendosura nga Këshilli Federal dhe Bashkimi Evropian kundër Rusisë dhe në konfrontimin ndërkombëtar nuk kemi asgjë për t’u fajësuar”, shprehet zëdhënësi i Këshillit Federal, André Simonazzi.
Nga ana tjetër, presidenti Cassis tha: “Në funksion të miratimit nga Zvicra të regjimit të sanksioneve të BE-së kundër Rusisë, ne jemi shumë të befasuar me këtë rast. Ne hedhim poshtë insinuatat e papranueshme politikisht dhe presim që autoritetet amerikane t’i korrigjojnë ato menjëherë”, thuhet më tej në një deklaratë për shtyp të lëshuar mbrëmjen e së enjtes nga Simonazzi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *