November 29, 2021

Zvicra largohet nga top 10 vendet e para më pak të korruptuara

Shpërndaje lajmin

Në vitin 2020, Zvicra ishte në vendin e tetë në Indeksin vjetor të Korrupsionit Global, i cili rendit 196 vende dhe territore për sa i përket krimit të jakës së bardhë, kryesisht pastrimit të parave dhe mashtrimit.

Sidoqoftë, këtë vit, Zvicra ra në vendin e 12-të, pasi vendit “i mungon ende transparenca në lidhje me procedurat e kujdesit të duhur ndaj klientit dhe ndalimin e institucioneve financiare që të mbajnë llogari anonime”, thuhet në raport, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Por pavarësisht se është ulur me dy pikë, Zvicra vlerësohet më mirë se fqinjët Gjermania (vendi i 14-të), Austria (19), Franca (20-ta) dhe Italia (36-ta).

Dhe rreziku i tij i përgjithshëm ende vlerësohet si “shumë i ulët”.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *