Zvicra me kërkesa për Kosovën e Serbinë në Këshillin e Sigurimit

0
Shpërndaje lajmin

Në seancën për Kosovën në Këshillin e Sigurimit të OKB-sê mes tjerash ka folur edhe përfaqësuesja e Zvicrës. Ajo i bëri thirrje Serbisë të mos e pengojë Kosovën në anëtarësim në organizata ndërkombëtare derisa Kosovës i kërkoi themeli.in e Asociacionit, transmeton albinfo.ch.
“I bëjmë thirrje Serbisë që të heq çdo paqartësi në lidhje me përkushtimin e saj ndaj marrëveshjeve dhe të përmbahet nga kundërshtimi i anëtarësimit të Kosovës në organizata ndërkombëtare.Të dy palët ndajnë përgjegjësi për uljen e tensioneve. Eskalimet si ajo e Banjskës duhet të shmangen me çdo kusht dhe përgjegjësit duhet të sillen para drejtësisë”, deklaroi ajo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *