Zvicra merr titullin e kombit më inovativ në botë

0
Shpërndaje lajmin

Pasi u emërua shteti më i mirë në botë nga US News & World Report këtë javë, Zvicra fitoi gjithashtu titullin e kombit më inovativ në botë, shkruan albinfo.ch.
Ky titull jepet çdo vit nga Organizata Botërore e Pronësisë Intelektuale (WIPO), një agjenci e Kombeve të Bashkuara me seli në Gjenevë.
Zvicra nuk është saktësisht një e re në këtë indeks, pasi është zgjedhur për vendin e parë mes më shumë se 130 vendeve për të 12-in vit radhazi.
Zvicra kryeson renditjen sepse “ajo kryeson globalisht në rezultatet e inovacionit, dhe veçanërisht në patentat sipas origjinës, shpenzimet e softuerit dhe prodhimin e teknologjisë së lartë”, tha WIPO.

1. Switzerland2. U.S.3. Sweden4. U.K. 5. Netherlands
Are the world’s most-innovative economies according to WIPO’s #GlobalInnovationIndex (GII) 2022: https://t.co/c4qyhWsY39
China approaches the top 10; India and Türkiye enter the top 40 for the first time pic.twitter.com/fXcmYNs7FZ
— World Intellectual Property Organization (WIPO) (@WIPO) September 29, 2022

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *