Zvicra miraton një lloj ushqimi të veçantë për konsum njerëzor

Shpërndaje lajmin

Pasi Bashkimi Evropian autorizoi përdorimin e pluhurit të kriketit në ushqim të martën, Zvicra ndoqi padinë, përcjell albinfo.ch.
“Ndërsa kriketa është e autorizuar për konsum njerëzor në BE, ajo automatikisht autorizohet gjithashtu në Zvicër”, tha Zyra Federale për Sigurinë e Ushqimit.
Do të përdoret në formë të ngrirë, të tharë ose pluhur, në një gamë të gjerë ushqimesh, duke përfshirë bukë multigrain, shufra drithërash, salca, produkte patatesh, pica, supa, pije dhe madje edhe çokollatë.
Ndoshta Migros tashmë tha se do të përqendrohet në zhvillimin e produkteve me bazë bimore.
 

Cher @PLalicorne, ne vous faites aucun souci. Migros n’a aucunement l’intention d’offrir des produits à base d’insectes, entiers ou moulus. 1/3^mg
— Migros (@migros) January 20, 2023

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *