Zvicra nuk do të kufizojë numrin e refugjatëve ukrainas

0
Shpërndaje lajmin

Zvicra nuk po vendos një kufi maksimal se sa refugjatë ukrainas pranon, thotë ministri zviceran i drejtësisë, përcjell albinfo.ch
Karin Keller-Sutter i tha televizionit publik zviceran, RTS, të dielën se nuk ishte vendosur asnjë kufi në numrin e njerëzve që do të lejoheshin të hynin në vend, duke ikur nga lufta në Ukrainë.
“Unë nuk e shoh se si Zvicra mund të largojë gratë dhe fëmijët në kufi,” tha ajo. Deri më tani, 28,000 njerëz që kanë ikur nga lufta janë regjistruar në Zvicër si refugjatë, njoftoi të shtunën Sekretariati Shtetëror për Migracionin (SEM).
Nga këto, 23,300 janë dhënë leje S. Ky status special u jep refugjatëve të drejtën të qëndrojnë në Zvicër për një vit dhe të punojnë. Rreth 7.3 milionë njerëz tani kanë ikur nga shtëpitë e tyre në Ukrainë për shkak të luftës, sipas agjencisë së refugjatëve të Kombeve të Bashkuara UNHCR, dhe 4.4 milionë prej tyre kanë ikur në vende të tjera.
Shifrat kanë vazhduar të rriten që kur Rusia pushtoi fqinjin e saj më 24 shkurt. Qeveria zvicerane kishte thënë më parë se 60,000 refugjatë nga Ukraina mund të mbërrinin. Por autoritetet kantonale të ngarkuara me trajtimin e të ardhurve të rinj presin që deri në 300,000 refugjatë të arrijnë në Zvicër deri në fund të vitit, përcjell tutje albinfo.ch

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *