Zvicra premton mbështetje të mëtejshme për Pakistanin

Shpërndaje lajmin

Ministri i Jashtëm zviceran, Ignazio Cassis, ka premtuar më shumë mbështetje për të ndihmuar Pakistanin të rimëkëmbet nga përmbytjet shkatërruese.
Duke folur në një konferencë donatorësh të Kombeve të Bashkuara në Gjenevë të hënën, Cassis vlerësoi planet e Pakistanit për rindërtimin, raporton swi, përcjell Albinfo.ch.
Ai nuk elaboroi shkallën ose llojin e mbështetjes së vazhdueshme zvicerane, por shteti alpin tashmë premtoi 3 milionë CHF (3.2 milionë dollarë) ndihmë urgjente në shtator, i dha 200,000 CHF organizatës së ndihmës Helvetas dhe dërgoi një ekip ndihme humanitare në Pakistan.
Përveç kësaj, publiku zviceran dhuroi 5 milionë CHF në një fushatë kombëtare.
Më shumë se 1,700 njerëz vdiqën në përmbytjet në Pakistan vitin e kaluar dhe tetë milionë janë zhvendosur pasi shtëpitë, rrugët, tokat bujqësore dhe urat janë shkatërruar.
Konferenca e donatorëve të OKB-së tha se shumë fëmijë vuajnë nga kequshqyerja dhe sëmundjet, ndërsa nëntë milionë njerëz kërcënohen nga varfëria ekstreme.
“Ne duhet të jemi të sinqertë për padrejtësinë brutale të dëmit të madh që ndryshimi i klimës po u shkakton vendeve në zhvillim”, tha të hënën Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres.
Pakistani thotë se i duhen 16 miliardë dollarë për të ndërtuar mbrojtje kundër përmbytjeve kundër shkatërrimeve të mëtejshme dhe mund të mbledhë vetëm gjysmën e këtyre fondeve./Albinfo.ch

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *