Zvicra shtrinë dorën Ukrainës me ndihma humanitare

Shpërndaje lajmin

Shteti i Zvicrës sërish ka shtrirë dorën Ukrainës, kësaj radhe me ndihma humanitare për stinën e dimrit, përcjell albinfo.ch.
Ndihmat përfshijnë dyzet “dhoma” dhe po aq gjeneratorë për të luftuar të ftohtin, duke qenë se infrastrukturat energjetike janë dëmtuar rëndë dhe shumë familje janë pa energji elektrike.
Ndihma është pjesë e një plani të shpallur zyrtarisht nga Presidenti i Konfederatës Ignazio Cassis në konferencën e Parisit më 13 dhjetor, për të cilin është ndarë një buxhet prej 100 milionë frangash.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *