Zyrtari i OBSH: Evropa do të përfshihet nga vala e tretë e Covid në fillim të 2021, qeveritë duhet të marrin masat

Share

Organizata Botërore e Shëndetësisë parashikon një valë të tretë të pandemisë COVID19 në Evropë në fillim të vitit 2021, nëse qeveritë dështojnë për të parandaluar valën e dytë të infeksionit. I dërguari i OBSH, David Nabarro, në një intervistë për gazetat zvicerane tha se qeveritë duhet të kishin marrë masat. “Ata (qeveritë), humbën ndërtimin e infrastrukturës së nevojshme gjatë muajve të verës, pasi vunë valën e parë nën kontroll. Tani kemi valën e dytë. Nëse ata nuk ndërtojnë infrastrukturën e nevojshme, ne do të kemi një valë të tretë në fillim të vitit të ardhshëm,” tha Nabarro, i cili garoi në vitin 2017 për tu bërë drejtor i OBSH, por pa sukses. 

Evropa ishte në qetësi për pak kohë pasi kurba e infektimeve u ulë, por tani po rritet sërish. Gjermani dhe Franca të shtunën panë një rritje rekord me 33 mijë raste, ndërsa Zvicra dhe Austria kanë mijëra të infektuar çdo ditë, raporton Reuters. 

Nabarro veçoi veprimin e Zvicrës për të lejuar ski, me maska në gondola ndërkohë që shtetet e tjera alpine si Austria i kanë mbyllur resortet e skive. Nabarro tha se Zvicra mund të arrijë një “nivel shumë të lartë sëmundjesh dhe vdekjesh”.

“Sapo normat e infeksionit të ulen, dhe ato do të ulen, atëherë ne mund të jemi aq të lirë sa të duam”, u citua Nabarro të thoshte nga Solothurner Zeitung. “Por tani? A duhet të hapen vendpushimet e skive? Në cilat kushte? ”

Nabarro përgëzoi përgjigjen e vendeve aziatike si Koreja e Jugut, ku infeksionet tani janë relativisht të ulëta: “Njerëzit janë plotësisht të angazhuar, ata marrin masa që e bëjnë të vështirë për virusin. Ata mbajnë distancën, mbajnë maska, izolohen kur janë të sëmurë, lajnë duart dhe sipërfaqet. Ata mbrojnë grupet më të rrezikuara ”.

Nabarro gjithashtu tha se Azia nuk i hoqi kufizimet para kohe.

“Ju duhet të prisni derisa numrat e rasteve të jenë të ulëta”, tha ai. “Reagimi i Evropës ishte i paplotë”.

The post Zyrtari i OBSH: Evropa do të përfshihet nga vala e tretë e Covid në fillim të 2021, qeveritë duhet të marrin masat appeared first on Media .


Share

Komente